2022-01-03, 16:37
  #3205
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av ensam87a
Balansen mellan fäste och glid verkar ju inte skilja sig värst mycket mellan motionärer och elit när man hör hur de resonerar efter loppen. De är väl rädda för att bli ifrånåkta uppför och väljer skidorna med lite för mycket fäste och så för de slita på resten, kanske framför allt då i stakningen. Typ så enkelt är det väl?

Calles och Kallas problem brukar ju vara att de vill ha extra fäste för att de är kassa på att via bra teknik få ner spannet.

Varför Kläbbe är så bra beror på att han har exemplarisk teknik både i att få ner spannet samt att han står rätt på skidorna när han glider.
Citera
2022-01-03, 16:37
  #3206
Medlem
OweGbgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kameroda
Märkligt att Calle hade det dåligt med både fäste och glid.
Han sa faktiskt i intervjun att han hade för bra fäste men för dåligt glid.
Citera
2022-01-03, 16:39
  #3207
Medlem
Ostrobothnias avatar
Pärmen hade ett splitternytt par skidor, kom med i stallpacken först igår. Kanske Madshus börjar få lite koll på sin arsenal, var rätt limiterat i vilket före de kunnat vara riktigt konkurrenskraftiga.
Citera
2022-01-03, 16:39
  #3208
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OweGbg
Han sa faktiskt i intervjun att han hade för bra fäste men för dåligt glid.
Valla på då. Valla
Citera
2022-01-03, 16:39
  #3209
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OweGbg
Han sa faktiskt i intervjun att han hade för bra fäste men för dåligt glid.

Aha, fel av mig. Missade intervjun, såg bara att det släppte ibland i uppförsbackarna under loppet.
Citera
2022-01-03, 16:40
  #3210
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av gh91
Att valla skidor är hantverk.
Det går inte ”mäta på millimetern exakt hur mycket man ska lägga på”.
Inga förhållanden är helt lika hellre. Även om man mäter och dokumenterar allting krävs det erfarenhet och känsla att få perfekta skidor.

Om det hade varit så lätt som du verkar tro, så är det jämfört med att all golfspelare som har slagit 10000 slag alltid skulle träffa bollen perfekt och aldrig missa.

Men Calle beslutar väl själv när han är nöjd med skidorna och har provåkt dem eller? Eller ligger han hellre på rummet och kollar serier?

Och jo det går att få på millimetern exakt, dokumenterar man måtten utefter specifikt väderförhållande så kan kan ta fram "receptet" längre bak i tiden när förhållandena blir lika. Han har ju snart åkt i landslaget i över 12 år så alla "förhållanden" lär väl redan finnas i boken eller? Men jag tvivlar på att lallar-vallarna är så seriösa.
Citera
2022-01-03, 16:40
  #3211
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av forbrurkaren
Blir spännande fight om tredjeplatsen imorn!
Tre åkare inom tjugo sekunder.
Vem klättrar bäst av Valnes, Golberg och Niskanen?

Glöm inte Spitsov.
Citera
2022-01-03, 16:43
  #3212
Medlem
Blir tufft imorgon, Hade hoppats på att Ebba kunde dra ifrån ryskan ännu mer, 1,13 min efter. Det är lite för mkt, 30-40 sek efter hade de funnits en bra chans. Men de kan bli spännande ändå
Citera
2022-01-03, 16:44
  #3213
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fiskebein
Hellre Dyvik än Hagström i sprintstafett (men återigen finns det minst fyra jag skulle ta ut innan Dyvik, så det är INTE AKTUELLT). Hellre Dyvik än Hagström i vanlig stafett också, för den delen, men även Dyvik är sjua på den listan.

Äntligen någon som fattar. ( förutom landslagsledningen då som verkar kompetenta)
Citera
2022-01-03, 16:47
  #3214
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lookalike
Kalla kommer naturligtvis att göra jäätesucce i samma lopp.
Kalla,som aldrig gillar tre mil.
Kalla som saknar all form av..form.
Kommer gå jättebra serru.

Guld eller silver?

HAgtrön idag plats 70 på 10 km. Vilken placering på 30 km?
Citera
2022-01-03, 16:48
  #3215
Medlem
Stefan4s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kameroda
Hur kommer det sig att sporten är så pass mycket mer ojämn nu jämfört med 10-20 år sedan? Har de andra länderna i princip lagt ned sina verksamheter? Minns tillbaka när t.ex Tyskland hade ett riktigt starkt lag med Sommerfeldt, Teichmann och Angerer.

Bådar inte gott för sportens framtid om det fortsätter på samma sätt.

Det lär åtminstone vara betydligt större norsk-rysk dominans i distansloppen i Beijing, jämfört med hur det såg ut i Vancouver 2010 - även om Björgen då samlade medaljer som vanligt.

HERRAR
15 km Fristil: 1. Cologna, 2. Piller Cottrer, 3. Bauer, 4. Hellner, 5. Vittoz, 6. Manificat
30 km Skiathlon: 1. Hellner, 2. Angerer, 3. Olsson, 4. Legkov, 5. Babikov, 6. Filbrich
50 km Klassiskt: 1. Northug, 2. Teichmann, 3. Olsson, 4. Angerer, 5. Kershaw, 6. Veerpalu
4x10 km Stafett: 1. Sverige, 2. Norge, 3. Tjeckien, 4. Frankrike, 5. Finland, 6. Tyskland

DAMER
10 km Fristil: 1. Kalla, 2. Šmigun-Vähi, 3. Björgen, 4. Haag, 5. Kowalczyk, 6. Roponen
15 km Skiathlon: 1. Björgen, 2. Haag, 3. Kowalczyk, 4. Steira, 5. Saarinen, 6. Johaug
30 km Klassiskt: 1. Kowalczyk, 2. Björgen, 3. Saarinen, 4. Sachenbacher-Stehle, 5. Ishida, 6. Kalla
4x5 km Stafett: 1. Norge, 2. Tyskland, 3. Finland, 4. Italien, 5. Sverige, 6. Frankrike
Citera
2022-01-03, 16:48
  #3216
Medlem
Metallharrys avatar
Dåliga skidor generellt på svenska åkarna idag kan vi konstatera. Ebba tappade ju enormt mycket i sista backen utför ut på nytt varv. Många av herråkarna som låg i spets tappade knappt nånting i jämförelse. Synd då det hade kunnat bli ett helt annat lopp för Ebba om hon hade haft lite bättre skidor.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in