Citat:
Ursprungligen postat av
Mumsbulle
Polisens agerande imponerar inte direkt.
Med en ny rikspolischef, Lena Lundh, på plats, finns det hopp iallafall, men som alla vet, tar det tid att förändra och förbättra, rensa bort gamla surdegar osv.
Polisen som skrattade var dock ingen gammal surdeg (även om hon betedde sig som en sådan) utan ett år äldre än Felix och fortfarande under utbildning. Hur vanligt är det att poliser har poliser i familjen? Tänk om den skrattande polisen hade en pappa (eller mamma) eller farbror, farfar eller liknande som också var polis i Skellefteå? Den skrattande polisen var ju från Skellefteå. I så fall kanske övriga poliser kände extra stor lojalitet med henne.
Inte så att jag försöker efterforska hennes familj, då tar det väl hus i helvete. Men man vill ju försöka förstå hennes arrogans, hur hon som förmodligen nybliven aspirant kunde känna sig så trygg och säker i rollen att hon tyckte det var ok att förminska Felix problem och inför honom sitta och säga saker som att det var "för bra för att va sant".
Citat:
Varför nonchaleras Felix? För att det är osannolikt att en utbildad stark och modig man, en soldat, skulle "uppleva obehag" av en tjejs trånande?
Men poliser utsätts också för "obehag" och trakasserier, och då tas det naturligtvis på allvar!
Nästan var tionde polis uppger att deras yrkesval orsakat att familjemedlemmar utsatts för hot, våld eller trakasserier. Det visar en undersökning som Novus gjort på uppdrag av Polisförbundet.
– Vi har hört under tid att det här blivit allt vanligare. Att det är sublima hot, som tagit sig uttryck att man säger att man vet vilka kläder ens barn hade på sig när man lämnade det på förskolan. Att man vet vilken bil man åker hem med, och att man till och med förföljer den, säger Polisförbundets ordförande Lena Nitz.
https://sverigesradio.se/artikel/7319039
På vilket sätt är det annorlunda än vad Felix, militär, utsatts för av S? Tänk om militären utrett det inträffade som hot mot tjänsteman snarare än att fokusera på att utreda Felix? Är iofs lite osäker på vem som räknas som tjänsteman, och när brottsrubriken hot mot tjänsteman är tillämpbar, men kan inte det ses som ett i raden av de brott som S kan tänkas ha gjort sig skyldig till?
Poängen är att inte skrattar polisen åt det som ren underhållning när det är deras egna familjemedlemmar som hotas och kartläggs! Så varför skulle Linda sitta och fnissa åt Felix när han försökte berätta om sin situation? Inte är det någon som bagatelliserar hoten mot polisernas familjer som underhållning bara för att poliser är poliser, tvärtom. Poliser och militärer har ju en del gemensamt. Varför inte ta hot mot militärer på lika stort allvar som hot mot poliser?