Snubblade över ett ämne där det står att ett mindre järnvägs företag skaffat en massa växlingslok som drivs på vätgas. Loken är från Polen och jag misstänker att de ska användas för växling i södra Sverige. Dra tunga laster i högre hastigheter har jag svårt att tänka mig att dom klarar av. Blir intressant att se om det lyckas eller floppar.
Ja, det är Väte Rail AB (Väte var, åtminstone från början, en förkortning för Växlings och Terminaltjänst)
Bisarrt att de tagit sig så långt att det gjorts substantiella investeringar i skiten. Det är så dåliga verkningsgrader och så höga kostnader involverade att hela spektaklet skulle ha nixats redan på idé-stadiet med enkla överslagsberäkningar.
Bisarrt att de tagit sig så långt att det gjorts substantiella investeringar i skiten. Det är så dåliga verkningsgrader och så höga kostnader involverade att hela spektaklet skulle ha nixats redan på idé-stadiet med enkla överslagsberäkningar.
Kul att titta tillbaka i tråden och se de som hyllade detta för tre år sedan.
Naturvårdsverket har precis beslutat att ge 355 miljoner kronor i stöd för att bygga vätgasmackar i sverige, pengarna kommer från det statliga investeringsstödet som är till för att minska klimatpåverkan inom väg och transportsektorn.
Idag finns det endast 5 vätgasmackar i Sverige, med stödet på de 355 miljoner kronorna ska det byggas 24 nya vätgasmackar de kommande tre åren, mackarna ska vara utbyggbara och placerade längs med det svenska vägnätet, så att man problemfritt kan köra med en vätgasbil kors och tvärs genom landet.
Ytterligare 15 mackar ska byggas av en annan privat firma, de ska stå klara redan inom två år.
Om tre år ska det alltså finnas minst 44 vätgasmackar längs de svenska vägarna.
En vätgasbil tankas full på mindre än 5 minuter, räckvidden varierar men ligger runt 60-65 mil vid normal körning.
Idag finns vätgasbilarna Toyota Mirai och Hyundai Nexo på den svenska marknaden, och inom ett par år lanserar Toyota, Honda, Mazda, Hyunadai, BMW mfl nya vätgasmodeller.
Även på transportbilssidan väntar nya modeller, bla från Renault och Toyota.
Är det detta ni väntat på?
Diskutera!
Jag känner mig mest bedrövad över att Naturvårdsverkets handläggare funnit för gott att dela ut 355 miljoner av våra surt förvärvade skattepengar till ett miljömässigt, resursmässigt och ekonomiskt genomruttet skitprojekt.
Som lätt skulle ha kunnat avstyras.
Jag hade personligen kunnat nixa det med några enstaka timmars arbetstid nedlagd på googling av basfakta och en kortare dragning av vätgasanvändningens realiteter.
Inte för jag tror att naturvårdsverkets briljanta beslutsfattare hade tagit någon som helst notis om några fakta som gått emot deras önskedrömmar.
Alldeles särskilt beklämmande är att 355 miljoner hade räckt alldeles utmärkt väl till något bra projekt istället.
Exempelvis en återstart av svensk reaktorteknik. Bygget av Oskarshamn 3 skedde med inhemska resurser, spaden sattes i backen i maj 1980 och i mars 1985 började man fasa in på nät.
Därefter har vi fulla 40 år av formidabla drifterfarenheter av den energikällan.
Med 355 miljoner från staten och en slant från industrin hade man haft en halv miljard för digitalisera ritningarna från 80-talet, göra de uppdateringar som krävs för nutidens förhållanden och utrett hur en återstart av byggnationerna ska gå till praktiskt.
Många av ingenjörerna från tiden det begav sig finns fortfarande i livet och kan hålla föreläsningar med precis de tankegångarna:
Personligen tror jag det är en del mygel inblandat. Massa konsulttimmar och dyra investeringar i prylar som ingen kan kontrollera priset på.
I slutändan har en handfull handläggare och "vätgasutbyggare" mjölkat ut massa skattemiljoner till utländska konton.
Och alla spelar dom lika dumma.
Jag känner mig mest bedrövad över att Naturvårdsverkets handläggare funnit för gott att dela ut 355 miljoner av våra surt förvärvade skattepengar till ett miljömässigt, resursmässigt och ekonomiskt genomruttet skitprojekt.
Jo, tänkte mer på fånarna i tråden som var otroligt övertygade om vätgasens förträfflighet och hur den skulle göra "de löjliga elbilarna obsoleta".
Förutom räckvidden finns det överhuvudtaget någon fördel med vätgas jämfört med direkt eldrift? Vätgas är ineffektivt eftersom det kräver stora energimängder att tillverka. Är man oroad över elbilarnas energianvändning och dess effekt på elnätet borde oron vara ännu större med vätgasbilar eftersom de konsumerar 20-40% mer energi för samma uteffekt. "Bilar" som tråden ligger i är definitivt inte hjälpta av någon vätgas. Möjligen flygplan eller liknande som är begränsade i hur mycket batterier de kan bära på.
__________________
Senast redigerad av Regeringsbildare 2025-01-08 kl. 21:36.
Nya rön enligt Vattenfall själva att storskalig lagring av vätgas verkar överträffa deras förväntningar. Vad tror vi om detta? Självklart är det tänkt att användas till Hybrit, men om vi tänker oss det åsidosatt (den diskussionen är redan tillräckligt infekterad) - hur kan det påverka samhället i och med att man nu kan lagra vätgas framställd av elektrolys på storskalig nivå? Lagra överproduktion av energi från t.ex. vatten- och kärnkraft när elen är billig och sälja av den när den är dyr? Lagra energi från oförutsägbara källor (d.v.s. gröna?). Går det att lita på källan till deras forskning?
Nya rön enligt Vattenfall själva att storskalig lagring av vätgas verkar överträffa deras förväntningar. Vad tror vi om detta? Självklart är det tänkt att användas till Hybrit, men om vi tänker oss det åsidosatt (den diskussionen är redan tillräckligt infekterad) - hur kan det påverka samhället i och med att man nu kan lagra vätgas framställd av elektrolys på storskalig nivå? Lagra överproduktion av energi från t.ex. vatten- och kärnkraft när elen är billig och sälja av den när den är dyr? Lagra energi från oförutsägbara källor (d.v.s. gröna?). Går det att lita på källan till deras forskning?
Jojo, just själva lagringen är ju säkert fin och fungerar ok också i stor skala.
MEN problemet är ju att för att lagra vätgas, måste den ju tillverkas först. Det är en enormt energikrävande process där du ändar upp med 1/3 av elenergin du puttar in. Personligen tror jag mer på lagring av elenegien i vattenmagasin eller liknande; lägre kostnad och högre verkningsgrad. Skippa vätgassteget helt enkelt. MEN ska man få gratispengar ac naturvårdsverket så ska det väl vara mer exotiskt, så då kör vi lite idiot-vätgas, plockar in 50miljoner på mitt konto på caymanöarna, och kvitterar ut 2000h "vätgasresearch".
Jojo, just själva lagringen är ju säkert fin och fungerar ok också i stor skala.
MEN problemet är ju att för att lagra vätgas, måste den ju tillverkas först. Det är en enormt energikrävande process där du ändar upp med 1/3 av elenergin du puttar in.
Jag hör dig. Men när det är så att det gäller ett överflöd av energi som annars hade "runnit ut i sanden" så är väl alla lagringsmöjligheter bra. Och det är väl glädjande att skattepengarna gått till något som faktiskt gav någon form av positivt utfall, speciellt i denna fråga kring Hybrit.
Citat:
Ursprungligen postat av Gullpotet
Personligen tror jag mer på lagring av elenegien i vattenmagasin eller liknande; lägre kostnad och högre verkningsgrad.
Högre än 94% som de skrev i artikeln att vätgas hade? Undrar också då vilka volymer av vattenmagasin man skulle prata om. Dessutom är el-lagring i vattenmagasin väldigt beroende på vilken typ av elevation, och geografi marken omkring har - Sverige är dock mycket lämpligt för denna typ av lagring jämfört med många andra länder. Så du kanske har rätt i att det är bättre för större volymer.
Citat:
Ursprungligen postat av Gullpotet
Skippa vätgassteget helt enkelt. MEN ska man få gratispengar ac naturvårdsverket så ska det väl vara mer exotiskt, så då kör vi lite idiot-vätgas, plockar in 50miljoner på mitt konto på caymanöarna, och kvitterar ut 2000h "vätgasresearch".
Ja det är ju definitivt någon som tjänar ofantliga mängder pengar på detta. Man får väl bara hoppas att det inte är som med Northvolt, d.v.s. att en riktigt stor del slank ner i VD:arnas ficka. När såna här stora statliga satsningar slår fel så går väl åtminstone majoriteten av pengarna till arbetares löner i områden som man vill ska växa. Fy fan.