2021-12-09, 19:39
  #3469
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nobbens
Det vet vi ju inte än väl? Denna av hennes sambo skrivna text var ju mer än vad vilken fullblodsnazist som helst kunnat förmå sig hitta på. Har han trätt fram nu då å gjort avbön eller kommenterat överhuvudtaget?


det vet vi väl. lr hon kan ju ryka men föga troligt. menar främst att så lång tid tog det ju inte att göra sig av med den som hade sdpv

nej han har inte sagt nåt. de gräver nog själva för att radera innan nåt kommer som kan motbevisas
Citera
2021-12-09, 19:40
  #3470
Medlem
rskworpbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av whamy
SD ÄR rasister

Nej Nazist-Ida är med i S och Maggan har fullt förtroende för henne trots hennes heilande.
I SD hade hon aldrig accepterats pga att de har nolltolerans mot nazism.
Citera
2021-12-09, 19:41
  #3471
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av palats
Så Jimmie Åkesson blev omöjlig som partiledare för hans sambo var dömd för misshandel?

SD:s ungdomsförbunds ordförande Tobias Andersson är omöjlig för han bor med sin far som är dömd för barnvåldtäkt?

Det är OK om media granskar vilka en minister umgås med och vad de sysslar med. Sedan är det en annan fråga vilka politiska konsekvenser det leder till. Jag delar uppfattningen att Ida nog hade kastats ut ur både regering och riksdag redan om hon tillhörde något annat parti.

Citat:
Ursprungligen postat av palats
Det räcker. Det är inte hennes sambo som sitter i regeringen.

Det är inte någon mänsklig rättighet att sitta i regeringen. Medborgarna måste ha förtroende för dem som styr landet.
Citera
2021-12-09, 19:42
  #3472
Medlem
Duvlorts avatar
Hur ska nu Socialdemokraternas spinndoktorer vända detta haveri, antagligen får man ändra narrativet till att S alltid har varit nazistiskt.
Allt från skallmätningar och tvångssteriliseringar.
"Nazism är något fint och bra!"
Citera
2021-12-09, 19:43
  #3473
Medlem
Giant Squids avatar
Kanske det rimliga vore att avkräva ansvar ifrån Ida över alla spellistor som spelas i Haparanda?
Citera
2021-12-09, 19:43
  #3474
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av intermittentexplosivitet
Jag tycker inte att Aftonbladet och Expressen kunde gjort mer än de gjort av det hela, SvT kunde såklart tagit i lite mer. Men, jag fattar vad du menar men det är som det är: idag är NyheterIdag underdog, en annan dag kanske inte, vi kan inte sia in i framtiden...

En annan underdog, Stoppa Pressarna, visade mod och prov på journalistisk granskning med humor när Federlys öden och äventyr i det kriminella bögträsket avslöjades. Det var granskande journalistik om hur pedofiler infiltrerar politiken. Nu är det Nyheter idag som avslöjar nazister.

Det kan kokas ner till att msm inte sköter sitt uppdrag som tredje statsmakten.

När research är serverad, och det redan skrivs kommer msm in och har återhållsamma åsikter. De hade svårt att hantera att Federly har amorösa känslor för en dömd pedofil. Pride, bögar, HBTQ är inte att leka med.

Nu har det blivit ännu värre, då det handlar det om nazism och vit makt, som äventyrar sossarnas legitimitet, eftersom deras makt vilar på stöd av andra partier som är emot SD.
Citera
2021-12-09, 19:45
  #3475
Medlem
Lostworlds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av palats
Finns många sosse-väljare som inte är för massinvandrings-politiken som förts. Utan som står för traditionell S-syn där man sätter svenska arbetare främst. Om hennes man var folkpartist vore det ännu värre då de varit ett av de värsta massinvandringspartierna.
Ok, de finns säkert. Är man sosse och inte vill ha massinvandring så har man gjort fel i flera år som röstat på sossarna. En stor del av problemet är alla dessa "arvsröstare" till sossar som röstar på sossarna under en hel livstid, oavsett förd politik.

Det är dock inte vad detta handlar om. Det handlar om att Ida själv påstår sig skriva under på värdegrund, allas lika värde, massinvandring osv. Hon är en politisk broiler, en del av systemet.
Hon kan inte gå emot det system som hon varit med om att skapa genom att inte leva upp till den roll som förväntas av henne. Hon kan inte båda ha kakan och äta upp den.
Hon förväntas vara pk och räta in sig i ledet.
På 10 år har hon gått från att vara butiksbiträde på ICA till att bli Sveriges civilminister. Det är rätt snabbt marscherat
Då kan man liksom inte komma ut på toppen som fullblodsnazist, eller ens kvartsnazist.
Det är inte vad väljarna förväntar sig.

Citat:
Ursprungligen postat av palats
Knappast. Hon kommer sitta kvar.
Vilken är en del av dubbelmoralen och de dubbla måttstockarna i så fall. Ska vara en sosse för att komma undan med en sån sak. Allt för makten.
Citera
2021-12-09, 19:45
  #3476
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Medborgarna måste ha förtroende för dem som styr landet.

Jag förhåller mig skeptisk till det påståendet. Jag tror att medborgarna kan sakna förtroende för dem som styr landet, men om man bara skrämmer dem lite till att de är någon slags skurkar om de inte röstar som de alltid har gjort så går det finfint ändå att fösa in boskapen.
Citera
2021-12-09, 19:46
  #3477
Medlem
rskworpbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Duvlort
Hur ska nu Socialdemokraternas spinndoktorer vända detta haveri, antagligen får man ändra narrativet till att S alltid har varit nazistiskt. Allt från skallmätningar och tvångssteriliseringar.
"Nazism är något fint och bra!"

Det borde visserligen vara lätt eftersom det stämmer, sozzarna har alltid varit nazistiska. Skallmätningar, tvångssteriliseringar av icke arier, samarbete het nazisterna under kriget, de sålde massor järnmalm och andra viktiga varor för att Hitler skulle vinna kriget mm.
Citera
2021-12-09, 19:47
  #3478
Medlem
rskworpbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av whamy
I SD finns det enormt många rasister. Det är liksom det som SD är uppbyggt på.

Du ser ju vilket parti som har fullt förtroende för heilande politiker, det är S.
Citera
2021-12-09, 19:48
  #3479
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rskworpb
Det borde visserligen vara lätt eftersom det stämmer, sozzarna har alltid varit nazistiska. Skallmätningar, tvångssteriliseringar av icke arier, samarbete het nazisterna under kriget, de sålde massor järnmalm och andra viktiga varor för att Hitler skulle vinna kriget mm.
Alla partier hade sådans värderingar på den tiden.
Citera
2021-12-09, 19:49
  #3480
Medlem
Duvlorts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rskworpb
Det borde visserligen vara lätt eftersom det stämmer, sozzarna har alltid varit nazistiska. Skallmätningar, tvångssteriliseringar av icke arier, samarbete het nazisterna under kriget, de sålde massor järnmalm och andra viktiga varor för att Hitler skulle vinna kriget mm.

Allt det där kom man undan med för att man hade rätt värdegrund (anno 1939s värdegrund då vill säga).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in