Citat:
Ursprungligen postat av
help
Om du strävar efter att bli projektledare, vad är det som lockar och varför vill du bli det? Om du redan arbetar som projektledare. Varför ville du bli det?
Jag kan ha fått fel syn på projektledare men anledningen till min fråga är att jag har fått uppfattningen att man får skit från två håll (kund och team), samt att lönen är inte extrem i jämförelse med att ex vara specialist inom ett område. Vill veta vad som lockar.
Att vara projektledare är något av den bästa breda irl utbildningen man kan få som generalist. Visst får man skit från olika håll, visst får man veta av specialister att man inte är kompetent nog, chefer ger en aldrig nog med resurser, kunder vill ha saker levererade igår osv.
Men man löser det och tillfredställelsen att leverera resultat tillsammans med teamet är en fantastisk känsla.
Projektledning är för de som är sociala och gillar att umgås. För de som tycker det är spännande att få experter att jobba med en målsättning och mot ett mål du är ansvarig för. Du måste gilla ledarskap och förstå att ditt jobb är att se till att andra kan göra sitt jobb bättre.
Lönen kan vara allt från mycket bättre till lägre än specialisternas, beroende på en massa olika saker.
Projektledning är ofta en bra skola till andra positioner som ledare, eller för att komma på om man vill fortsätta köra större projekt eller göra annat.