Citat:
Ursprungligen postat av
PulverBrax
Ja det är definitionen på kommunism när vissa outbildade hantverkare kan dra in mer lön än en exempelvis läkare. Varför skulle det vara rätt, endast en kommunist kan anse det. Du är en tönt och än värre kommunist vilket omöjliggör någon riktig diskussion.
Gissar att du gått ”livets hårda skola” varför skulle du tjäna mer än någon som under 4-5 år studerat på akademiskt lärosäte?
I dessa tider kan du knappast ha mycket business och borde enligt konstens regler behöva ha lite service/kundtänk men inte ens det har eller behövs nu utan otrevliga är ni oxå, haha fy fan tvi… Sverige är verkligen paradiset för hantverkare, eller åtminstone fram till nu.
Du far med ord du inte förstår dig på, lillen.
Vem tjänar mer än läkare? Vilken läkare? Tänker du på AT-läkare? ST? Överläkare? Privat eller åt landstinget? Vem tjänar mer än vem och var får du detta ifrån?
Förövrigt är det ganska simpelt angående lön. Som t.ex. prestationslön där summan baseras på hur snabbt, bra och enligt tidsschemat vissa moment genomförs. Jobba snabbt och bra = Hög lön medans det motsatta blir sämre.
Nej, varför tror du det? Och varför skulle jag bry mig om vad en person som studerat på ett "akademiskt lärosäte" har i lön i arbetslivet? Saken är den att det ALLTID är "akademiker" som klagar på andras löner. Har man studerat i 4-5år, med några års arbetslivserfarenhet men ändå inte kommer upp i "hantverkarlöner" så är man kass eller riktigt lågbegåvad.
Vi är väl inte mer otrevliga än vad du själv är? Haha, och varför ska jag visa service/kundtänk till dig? Du har ju varken råd eller intresse att renovera. Din småkuksaura lyser starkt.