Citat:
Ursprungligen postat av
Tammer
Någonting stämmer inte. När den allmänna pensionen infördes var pensionsåldern 67 år och medellivslängden var ca 60 år, de flesta fisk aldrig ens uppleva pensionen. Men det var hundra år sedan, sedan dess har medellivslängden ökat oavbrutet och pensionsåldern har sänkts. Vi har dessutom infört allmän semester, först 2 veckor, sedan 3, 4 och med tiden 5 veckors semester. Hur har vi haft råd med detta? Jo, genom att produktiviteten hela tiden har ökat. Med bibehållen arbetstid har vi kunnat få ökad semester och sänkt pensionsålder. Produktiviteten ökar fortfarande, men nu har vi inte längre råd med med semester eller sänkt pensionsålder. Av någon anledning måste vi istället jobba längre. Är vi lurade, eller finns det en annan förklaring? De förbättringar som vi haft råd med under hundra års industriell utveckling har nu avstannat och ersatts av en tillbakagång. Varför?
Egentligen är det bara enkel matematik, du har en pengapåse som är så och så stor, skall den räcka fler månader så blir varje enskild månad lägre ersatt. ATP hade överlevt sig själv och var ebberöds bank för oss som nation, våra far- och morföräldrar fick troligen ut mer än de egentligen skulle haft.
Med undantag för att riktåldern höjs så tvingas dock ingen att jobba, men då får man också acceptera ett lägre belopp då kassan skall räcka längre.
När jag går in och kollar på "minpension.se" så står det att jag beräknas få 103% av min inkomst om jag går vid 65, siktar jag på 67 så påstår beräkningen 112%. Då har jag hittills jobbat heltid and then some i +30 år. Summa sumarum - den som jobbar heltid 40+ år verkar komma att få helt ok pension.