Citat:
Ursprungligen postat av
Paris24
Det är en myt. I själva verket produceras det mest, betalas högst löner, betalas högst skatter i Stockholm som är motorn i hela Sverige. Om Stockholm legat på Malmös eller Norrlands låga ekonomiska nivå hade vi haft samma standard som i Rumänien.
Ja, att det betalas högst löner i Stockholm har jag inte motsatt mig. Att det ger högst skatter motsätter jag mig inte heller. Dock har jag ingen produkt hemma hos mig som producerats i Stockholm. Inte heller har jag någon mat som producerats i Stockholm. När jag trycker på min strömbrytare så kommer strömmen från Norrland som gör att mina lampor tänds.
Så nej, att lönerna betalas ut i Stockholm är inte samma sak som att Stockholm producerar något. Därav är det rätt vettigt att Stockholm skickar tillbaka lite av det värdet som faktiskt produceras utanför Stockholm.
Precis som jag sa, Stockholm ska vara ganska glada att resten av landet håller de under armarna, för annars skulle det bli både mörkt, kallt och hungrigt där.