Citat:
Ursprungligen postat av
Abetterworld
1. Sinnessjukdom är väl ett kriterium för att vara muslim?
2. Märkligt att när en muslim begår ett dåd så heter det snabbt att denne aldrig har varit muslim etc., men så fort någon som Breivik eller Mangs begår ett brott så är det omedelbart nazism, SD etc. Förmågan till konsekvens hos det vänsterliberala anhanget är inte direkt spikrakt.
3. Hade mannen gjort någon välgärning och varit diagnostiserad med någon psykisk sjukdom så hade det vänsterliberala anhanget ändå försökt in absurdum vederlägga eventuella arabiskt släktskap.
4. Sjuk eller ej, han såg sig själv som muslim då han konverterade. Huruvida dådet i Norge är relaterat till sin konversion återstår att se.
Allt kommer att klarna när hans motiv o drivkraft till dådet blir fastställt.
Både Peter Mangs och Breivik led av psykisk störning.
P.M diagnosticerade med autism, som han senare påstod sig själv ha fejkadts.
Numera delar han vardagen med de mörkhyade rap-kriminella, och verkar lycklig där uppe i Saltvik.
Breivik var aktuell i Bup redan i tidig ålder, och var aggressiv under sin skoltid, slog en lärare som hade pacemaker tex.
Både dessa två drogs åt extremism,
dansken är självklar gravt störd även utan konvertering att påstå att just koranläsning framkallar psykisk sjukdom låter alltför befängt.
Han,pilbågs-dansken led av psykisk sjukdom precis som de andra två dårarna.
Det är vanligt att psykiskt sjuka mänskor dras till extrema läror, och deras hjärnor fungerar inte att sålla utan de får impulser som inte kan förstås av anhöriga-utomstående.
Du behöver bara läsa om Hitler, även han var psykiskt störd, och därför kunde han skapa sin nazismen.