Citat:
Ursprungligen postat av
kaptensvartpiller
Det finns inga tillförlitliga test på internet. Det ingår en subjektiv, klinisk bedömning i ett riktig test. Du kan göra såna tester hos MENSA och via psykiatrin, om du utreds för vissa typer av mental ohälsa.
Psykiatrins tester brukar väl iofs vara utformade för att mäta grad av IQ under medel? Knappast aktuellt för valfri flashbackare.
Har en fråga avseende mensas gratistest samt även generellt övriga gratistest online.
Om man gör klart ett gratistest seriöst (d.v.s inga avbrott, utnyttjar nästan all tid o.s.v) får man då falskt för hög IQ-score?
Brukar åtminstone tillhöra de 10% bästa när jag gör gratistest online (fick max på mensas gratistest) men när jag gjort korta men "riktiga test" (ett i samband med forskning med låg grad av press och ett vid anställningsintervju med hög grad av press) så är jag i bästa fall medelmåttig (anställningsintervju testet utgick från 100 IQ som medel, borde alltså inte ha selekterat fram ett falskt för högt medel, testen liknande mensas gratistest).
För t.s som vill ha gratistest så är det lättaste att googla, OBS se dock till att göra en skitomgång där du väljer ett slumpat alternativ på varje fråga utan att titta på den innan du gör det riktiga testet så att du vet att även resultatet av testet är gratis! Är väldigt vanligt att "gratis" IQ-test tar betalt för ditt resultat, även då det står att resultaten är gratis (kan t. ex vara som så att det är gratis att få reda på om ditt resultat är över eller under medel men kostar att få reda på exakt IQ-score).