Citat:
Ursprungligen postat av
Taggad
– I april 2013 lämnade Beata hemmet för att få familjebidrag. Hon och pengarna var borta. Hon sprang precis iväg och lämnade mig med fyra barn. De yngsta tvillingarna Aleksander och Maksymilian var bara ett och ett halvt år gamla - herr Piotr kämpar för att undertrycka sina känslor. I veckor visade hon inga tecken på liv. Då fick jag reda på att hon hade planerat allt. Hon hade köpt en biljett tidigare.
Förklaringsbördan ligger på dig i ditt envisa negligerande av hennes oförlåtliga svek mot sina barn

Och då vet vi att hon hade tänkt överge barnen för gott? Det kan inte vara så att hon även då var i en destruktiv relation där maken fick vårdnaden, vilket gjorde det omöjligt för henne att hämta barnen till Sverige?
Ett av de fyra barnen har hon heller inte övergett då barnet finns i Sverige, så något i historien stämmer inte riktigt.