Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
Kontokurt
			 
			Om jag förstår det rätt så faktuirerar en advokat ca 3600:-/h + moms och det skall då dessutom betala  jurister som jobbar vid sidan av den som är advokat.
Det blir en hel del pengar men inte så att man har 10 millar på fickan och kan svassa runt på stureplan och vaska skumpa varje kväll.
Bra betalt ja, men det är inte en enda lön som skall betalas.
Hyra, el, transporter och arbetsavgift skall betalas med de pengarna.
		
	 
 
Jag har anlitat advokater till diverse saker. De har ett mycket svårbedömt (för en utomstående) sätt att beräkna sitt arvode. De 3600/h kan säkert stämma i vissa av fallen. Men affärsadvokater är bland de dyraste att anlita. I vårt fall tog han 3500:-/h bara för sitt eget jobb. Hade han annat folk vid sidan av fakturerade han för deras tid med.
Deras arvode avgörs från svårighetsgraden. En ansökan till ett bygglov, troligtvis enkelt, skatterättsligt fall eller patentärende, komplicerat som fan = högt arvode.