Citat:
Ursprungligen postat av
Hellesylt
Varför skickar Australien pengar till USA när det är UK de tecknar avtal med?
Vilken skillnad gör 12 ubåtar om Kina har 200?
Du menar när USA, Kanada, Australien, Japan, Sydkorea och Taiwan har 140st ubåtar?
Skillnaden är i vilken utsträckning Australien kan bidra och hjälpa sina allierade. Fler ubåtar är då en stor fördel och med atomubåtar så minskas drastiskt tiden som det tar att ta sig till och från operationsområdet och även utöka sitt operationsområde. I praktiken från att skydda Australien, till att kunna skydda sina allierade och kunna agera offensivt mot kinesiska kustområden.
Vid en isolerad konflikt mellan Kina och Australien (vilket inte kommer att ske) så kan Australien med atomubåtar hota en mycket stor del av Kinas import. Notabelt oljeimporten så går via Malackasundet.
Så frågan är inte varför Australien skaffar atomubåtar, utan varför de inte skaffade dem för 30, 40 eller 50 år sedan och varför inte Kanada har gjort detsamma.
Med nuvarande dieselelektriska ubåtar så blir det svårt för de australiska ubåtarna att uträtta någonting alls, innan Kina har erövrat t.ex. Taiwan, Filippinerna och Borneo och fortsätter söderut. Med atomubåtar så kan man börja kriget hela vägen från de kinesiska hamnarna.