2021-09-14, 02:20
  #37
Medlem
KalleNixons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DJSAMSAM
Jag har märkt en sak som brukar hända mig i relationer och jag undrar om någon annan har upplevt något liknande.

I början av förhållandet är allting frid och fröjd, mycket eufori och snusk etc.

Efter ett år och framåt har förhållandet blivit mer vardagligt, det känns kanske inte lika spännande och pirrigt, med det känns fortfarande bra och jag brukar njuta av vanan och tryggheten istället.

MEN! Runt 6 månader tycker jag generellt att förhållanden känns ganska jobbiga. Det känns som att det har gått tillräckligt mycket tid för att man ska hinna tänka svartsjuka tankar och kanske hinna bråka lite, men inte tillräckligt lång tid för att "långvarigt förhållande"-lugnet ska ha hunnit lägga sig.

Någon annan som upplevt samma sak?
Mycket vanligt. Relationer som enbart bygger på ytlig attraktion brukar knaka i fogarna så fort den första förälskefasen börjar lägga sig och vardagen kommer smygande. Seriösare relationer som bygger på en mer stabil grund mognar till en djupare vänskap och kärlek som i bästa fall håller livet utt.
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in