Citat:
Ursprungligen postat av
CC75
Jag är inne på din linje. Jag är heller inte förtjust i telefon/video men har förstått att många - framförallt tjejer - föredrar det. Jag själv föredrar att träffas irl för precis som du skriver Castle, det ger en helt annan bild av en person om man söker någon seriöst.
Har fått frågan om att ringa tjejer men avböjt. Om folk inte är beredda att investera 1 timma irl, då får det vara. För mig säger det en del om deras personlighet och karaktär samt hur seriösa de egentligen är.
Ovan förutsätter att man bor relativt nära varandra. Är det längre avstånd kan jag ha viss förståelse för att man vill höras via telefon först.
// CC
Jag dejtar inte seriöst, men vill ge min vinkel av att träffas kort efter kontakt eller inte, som introvert som behöver hushålla med energi vad gäller sociala kontakter.
Jag föredrar att chatta, mailas och prata i telefon för att få en känsla för om det är en man som passar mig eller inte, och för att få visa vem jag är för honom också. Videosamtal har jag dock inte, inte ens med mina närmast anhöriga.
För mig tar det rätt så mycket energi att träffa en främmande människa på ett ställe ute med annat folk, så jag föredrar att få bakgrundsinfo så långt det går med chatt och telefon innan jag vet om det är någon jag vill träffa. Och då får ju han tillfälle att se och höra om jag är någon han verkligen vill träffa också.
Självklart kan jag vara helt fel typ för en man då, men det behöver inte vara ett tecken på hur seriös man är, snarare vad som funkar bäst för en själv. Och det i sig kan ju innebära att man personlighetsmässigt är inkompatibla, men för mig är inte pga att man är oseriös.
Har träffat en man som varken ville visa bild eller lämna ut sitt nummer, så jag lämnade ut mitt nummer till honom, men det tog säkert nån månad innan vi träffades. Och det blev precis så bra som min känsla hade sagt, så för mig är det självklart att inte ses förrän jag redan är rätt säker. Han lär ha tyckt samma sak, då vi träffas än efter typ 10-12 månader.
Så denna strategi funkar för mig, och för dom män som har tålamod att se vem jag är. Den som inte gillar att vänta, eller vill ta en första träff tidigt, är sannolikt inte för mig, och jag inte för dom.