Citat:
Ursprungligen postat av
jag-har-oxo-en-kuk
Se till att stänga av hjälmlampan på allmän väg, annars blir det dyrt.
Förutom bländningsrisken så är det svårare att se vart cyklisten är på väg när lampan inte sitter på cykeln som den ska göra.
Själv har jag cykellampa som är väldigt bra avbländad på cykeln (och följer det tyska reglementet). Men jag har märkt en nackdel och det är att eftersom den har så lite ströljus så lyser den nästan inte upp reflexer någonting alls utanför huvudstrålen. Jag kanske blir tvungen att komplettera med en annan svagare lampa som lyser över ett större område.
Sedan har jag en magicshine på 1000 lumen ifall det saknas gatubelysning. Den har jag också möjlighet att ha på hjälmen men jag tycker det fungerar tillräckligt bra att ha den på styret även i skogen. Men hade jag haft två sådana så kanske jag haft en på hjälmen och en på styret.