Citat:
Ursprungligen postat av
Straminsky
Tackar! Tyckte det var lite rörigt då jag såg Anna Holt säsong 1 först och sen Vite Riddaren. Säsong 2 kände jag överhuvudtaget inte till.
90-tals dialogen från skinnskallarna i serien påminner mig om delar av Flashback:
"Du menar att polisen infiltreras av utlänningar?"
- Javisst för fan!
Dom tar bara in blattar på polisskolan nuförtiden, det är flera av dom här grabbarna som har försökt men dom tar bara blattar.
Eller negrer. Till och med negrer!
Det här var det en niggerjävel som gjorde!
Negrer som kommer hit till Sverige och spöar oss svenskar! Döda dem!
"Är du medveten om att den du kallar niggersnuten blev skjuten i natt?"
- Är blatten skjuten?
BLATTEN ÄR DÖD! RASKRIG!
RASKRIG! RASKRIG! RASKRIG!
Skinnskallen spelas för övrigt av Felix Engström, son i verkligheten till Stig Engström som spelar Bo Jarnebring (mest känd som H:son från Göta Kanal)
Har ändå för mig att det finns en säsong 1 som utspelar sig ännu tidigare, tyckte Annas farsa var en annan skådespelare+att Anna och en kvinnlig kollega fick bassning av janebring för att de var ute med polyeten.
Sen vet jag att hon som spelar Anna Holt inte hade något körkort, måste ta det för säsongen 96. Sedan körde de Fiat i den från tidigt 90tal. Renault Laguna i den från 96, Toyota camery i den vita riddaren