2021-09-17, 13:24
  #229
Medlem
Henriksss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SmyghukareN
Kontanter är nog inget som är gångbart, så vitt jag förstått kommer bankerna vara det första som ryker vid början av "The great reset".
Detta genom påstådda hacker attacker, som vi nyss såg en förövning till, när bland annat Coop inte längre kunde hålla öppet.

Dessutom har WEF tänkt ta bort alla pengar och ersätta allt med digitala betalmedel, som du naturligtvis inte får om man inte är godkänd av myndigheterna - typ vaccinpass och rätt åsikter.

Dessutom dom digitala valutorna gör att dom kan kontrollera allt du köper in i minsta detalj.
Osund mat blir förbjudet, kött får du bara köpa en gång i månaden, kanske.

Vårt samhälle är oerhört sårbart, allt behövs el och datorer för att fungera.

Detta visste man förr, så allt hade backup system, exempelvis hade alla större sjukhus reservkraft vid ett nödläge.

All beredskap är nu borta i Sverige, går elen ned, blir det även svart på alla sjukhus, och alla fina apparater blir värdelöst skrot.

Även mat, bränsle och transporter förvinner direkt vid resetten, folk kommer snabbt dö i hundra tusental.

Att komma undan, ja stuga i skogen med mat där du klarar dig utan el i längre stunder är en sak - men förr eller senare måste du ut och kontakta omvärlden.

Att helt undkomma den potentielle massmördaren på miljardskalan Schwab och kompani är att sälja allt du har innan resetten, byta mot guld i myntform av olika valörer, sedan fly till ett land som inte kommer att drabbas.

Vilka länder som kommer drabbas av detta, hela den Amerikanska intressesfären typ Europa, USA, med olika lydländer.

Grovt sett kommer inte Kina och Ryssland drabbas.

Sjukhusen har givetvis reservgeneratorer för eldrift.
Citera
2021-09-17, 17:32
  #230
Medlem
SmyghukareNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Henrikss
Sjukhusen har givetvis reservgeneratorer för eldrift.

Är du helt hundra på det, vet bland annat Sahlgrenska i Göteborg som hade en panncentral med skorsten och en jättelik generator avsedd att ge sjukhuset värme och el vid strömavbrott.

Ser på Google maps att hela anläggningen är ett minne blott, hur dom löser el och värme för hela anläggningen vid längre avbrott vet jag inte, men bara en del av detta med nedläggningen av all beredskap i Sverige.
Citera
2021-09-17, 21:46
  #231
Medlem
Henriksss avatar
Dom har väl dieselgeneratorer.
Citera
2021-09-17, 22:04
  #232
Medlem
Opaques avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HeyHumphrey
Många ledare/talare har på senaste kommit ut med samma budskap som Neil; Världen kan snabbt gå ut för när bra människor håller sig tysta.


Ja, de är en generalrepetition för sensibla människor som har grundmurade demokratiska värderingar.

Det kommer att smygas igenom ganska smärtfritt dock. Varför ? Därför att nästan ingen upplever att det är på riktigt. 99,9% av oss har tak över huvud, äter 3 gånger om dagen, har massor av fritid att slå ihjäl efter jobbet, kan unna oss div nöjen , resor och lyxkant. och vi faktiskt lever som prinsar jämfört med enbart 50 år sedan.

Inte förrän man hamnar i riktiga svårigheter, där man faktiskt får börja kämpa lite för överlevnaden DÅ , kanske det blir lite uppror på riktigt.

Man kan bara önska att den inflytelserika övre medelklassen (De som faktiskt producerar något av värde) Blir riktigt brända och svikna av politiker som försöker att plocka ut mer och mer skatt på dom och där dom börjar känna att man blir inkräktat och begränsad i livsstilen .

Vad vi vanliga dödliga gör och säger kommer inte att räknas
__________________
Senast redigerad av Opaque 2021-09-17 kl. 22:33.
Citera
2021-09-18, 06:23
  #233
Medlem
SmyghukareNs avatar
Pratade igår med en herre från Afrika.

Han hade varit med om ett kommunistisk maktövertagande i sitt land, vilket resetten är väl tänkt vara.

I hans land när kommunisterna tog makten, tog dom även folks egendomar av "rättviseskäl".

Typ en av hans släktingar som ägde några fastigheter och ett hotell, släktingen blev utsparkad på gatan och fråntagen allt.

Och så är väl resetten tänkt vara, du kommer inget äga, alla dom där siffrorna på ditt bankkonto raderas, din bil ryker av "miljöskäl", ditt fina hus ges bort till någon annan, du får bo i en lite pod, som du delar med någon annan som bor där när du är på jobbet.

Och som naturligt med kommunism, du kommer vara så lycklig.
Citera
2021-09-18, 06:32
  #234
Medlem
SmyghukareNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Henrikss
Dom har väl dieselgeneratorer.

Du resonerar som din avatar ser ut - hur tankar du din dieselgenerator när det inte finns el att pumpa upp diesel till tankbilen, som skall köra ut dieseln till din generator.

Försök nu tänka till lite, fungerar värmen i din lägenhet utan el?

Hur betala för din mat utan el?

Hur tanka din bil utan el?

Har du hiss och bor på tolfte våningen, hur komma ut?

Allt i samhället går på el, nu när vi har lagt ned 2 välfungerande kärnkraftverk, har vi ingen el, och blir ransonerad bristvara.
Citera
2021-09-18, 10:31
  #235
Medlem
Henriksss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SmyghukareN
Du resonerar som din avatar ser ut - hur tankar du din dieselgenerator när det inte finns el att pumpa upp diesel till tankbilen, som skall köra ut dieseln till din generator.

Försök nu tänka till lite, fungerar värmen i din lägenhet utan el?

Hur betala för din mat utan el?

Hur tanka din bil utan el?

Har du hiss och bor på tolfte våningen, hur komma ut?

Allt i samhället går på el, nu när vi har lagt ned 2 välfungerande kärnkraftverk, har vi ingen el, och blir ransonerad bristvara.

”All beredskap är nu borta i Sverige, går elen ned, blir det även svart på alla sjukhus, och alla fina apparater blir värdelöst skrot.”

Den nedersta svarade jag på.
Sjukhus HAR reservkraft.
Vem har sagt att dom inte har bränsle?
Klart inte bränslet räcker i evigheter, det förstår nog även du.
__________________
Senast redigerad av Henrikss 2021-09-18 kl. 10:34.
Citera
2021-09-27, 18:37
  #236
Medlem
mryangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tankevurpan
Ok. Du kanske tycker jag är jobbig, men varför vill man "kontrollera befolkningen".

En utmärkt fråga som är mer eller mindre omöjlig att besvara. Inte för att det inte finns något, utan för att svaret är så "befängt" och "långsökt" för den invaggade hjärnan att det helt enkelt inte går att ta till sig för de 99,9%-en. Ingalunda gör jag ett försök. Inte för att övertyga dig, för det går inte, men för att ge sanningen en chans, detta må vara ett embryo.

KORT SVAR: Negativ Energimanipulering. (Förklaring på vad det är: Tänk dig skadeglädje, sätt dig in i en situation där skadeglädjen verkligen gjort dig glad. Detta är negativ energi - du har dock inte manipulerat den, men när det inträffade "fick" du energi.

För många tusen år sedan besattes jorden av Draco Reptilians - en extremt rovdjursliknande art med hög teknisk och mental förmåga - långt långt bortom vår egen. De var här före Lemuria, Atlantis och och vår nuvarande civilisation och kontrollerade helt eller delvis dessa och kanske fler.

Lemurians var mentalt utvecklade och Draco Reptilians hade svårt att kontrollera dessa. Lemuria existerade därför i flera tusen år, opåverkade av psykiska aggressioner från Dracos.

Atlantis klarade sig sämre mot psykiska attacker från Draco Reptilians och samhället slutade i någon form av implosion av ett större energivapen som ödelade större delen av befolkningen. Målet är absolut kontroll varför detta inte var optimalt för Dracos.

Vårt nuvarande samhälle har varit betydligt lättare att kontrollera därför att de i huvudsak uppfann tre saker som verkligen genomsyrat vårt samhälle på ett mycket mer fundamentalt sätt än hos Lemuria och Atlantis.

1. De fick oss att tro att DÖDEN ÄR SLUTGILTIG och att själen ej existerar. Vi lever därför i rädslan av att dö och detta har propagerat sig i nästan alla delar av vårt samhälle.

2. De införde RELIGION och den katolska kyrkan har varit dominant i att infektera våra sinnen i att tro att vi måste be till Gud, Jesus förlåter oss om du betalar/biktar dina synder, häda ej osv.

3. Införandet av PENGAR var dock det mest lyckade draget. Genom existensen av pengar har de lyckats att införa en illusion i vår verklighet som vi spenderar all tid och tankemöda på att jaga.

Successivt har de lett oss in i den negativa världen och sakta men säkert fått oss att åsidosätta sunt förnuft och naturlig kunskap till förmån för utbildningsväsendet och media.

ALLA BASTIONER AV SAMHÄLLET är infekterat av deras negativa energi.

4. UTBILDNING är konstruerat för att få oss att arbeta.
5. MATEN är designad för att hålla oss kvar i den negativa energin
6. SJUKVÅRDEN är designad för att hålla oss sjuka så länge som möjligt.
7. MEDIA kontrollerar "sanningen" och vad vi ska fokusera på.
8. UNDERHÅLLNING appellerar till vår negativa del av hjärnan såsom sport, vålds-/skräckfilm och musik som låter likadant och locka oss att köpa saker.

Den negativa energin människor producerar är för Draco Reptilians vad skadeglädje är för vissa människor men betydligt starkare. Den starkaste negativa energin produceras av barn som utsöndrar en extremt hög nivå av Adrenachrome när de försätts i situationer som mer eller mindre är SAW med ett sexuellt fokus, dvs, man torterar dem extremt långsamt med sexuella lekar som slutar med att de dödas och sedan äts upp inför publik. Detta pågår under Vatikanen, som är centrum för DRACOS. (Queen Elisabeth är modern av alla Dracos på planeten och en del av hennes "lekar" skrämde slag på Meghan Markle, anledningen till varför de flydde.)

Tyvärr kommer inte DRACO REPTILIANS överleva kommande "ASCENSION EVENT" (se min andra tråd) varför vaccinet mer eller mindre kan ses som deras avskedspresent.

Även den lågt självtänkande individen har för länge sedan insett att vaccinet är ett skapat program, avsett att förgöra oss människor. Ja, sanningen är brutal, världen är brutal men det finns inga andra sätt att presentera det. Ni har fått den mjuka versionen.

BEVIS?

Beviset finns inom varje individ som frigör sina tankar från media och akademisk kultur och som ställer frågor som "de" inte svarar på:

a) Varför är våldsfilm tillåtet, ej erotik?
b) Varför är vi mer rädda för "ovaccinerade" än alkoholister, terrorister och våldtäktsmän?
c) Varför sjunker kunskaperna i skolan gradvis?
d) Vart tar alla miljoner människor vägen som rapporteras försvunna varje år?
e) Hur kommer det sig att vi spenderar mer på vapen än utbildning, trots avsaknaden av fiender?
f) Varför tillåts "FLAT EARTH" frodas på sociala medier, men ej de som vill prata vaccinets bieffekter?
g) Varför krävs det 16000 personer att drifta USA's ambassad i Baghdad?
h) Varför är det så starka krafter som försöker tysta ner naturlig gratis medicin?
i) Varför är inte politiker intresserade av folkets bästa längre?
j) Varför pumpar media bilden Nordkorea som militär supermakt med kärnvapen när de i nästa andetag knappt har vare sig el eller Internet och en befolkning i ständig hunger?
k) Varför är den mediala täckningen av La Palma vulkanen nästan obefintlig trots att den snart kommer att påverka luftrummet över hela Europa?
l) Varför känner ingen till att solen inte är den huvudsakliga källan till värme på jorden?
m) Hur kommer det sig att en soldat som reser till ett annat land, 1000 mil bort, dödar någon och sedan åker hem igen ses som en Hjälte och frihetskämpe?
n) Hur kommer det sig att vi kan föda 70 miljarder boskapsdjur/kreatur, men 30 miljoner människor har ej mat?
o) Varför tror alla att Afrikaner inte har någon odlingsbar förmåga när de har dubbelt så mycket agral land som USA? Varför är de fortfarande hungriga? Saknar de spadar?
p) Hur kommer det sig att människor fortfarande tror att Joe Biden och Kamala Harris vann fair and square när bland annat Kamala Harris hade 3,4% demokratiskt stöd i primärvalet och sedermera hoppade av och Joe Biden fick mer support av svarta röstande i valet 2020 än Barack Obama?
q) Varför har politiker basunerat att vi har miljömässig domedag i 20 år, men de har ännu inte kommit överens om vilken typ av laddkontakt till våra smarta enheter vi ska ha? Snarare - varje ny enhet av Iphone och galaxy som presenteras blir svårare och svårare att reparera?
r) Hur kommer det sig att hela världen unisont verkar vara överens om vaccinet, men kan inte komma överens om så enkla saker som att låta två banker kunna göra en överföring på en Lördag?
s) Hur fick Barack Obama fredspriset när han ökade den militära narvaron i Pakistan, Afghanistan, Syria, Iraq och Yemen, bland andra?
t) Hur kunde man få Nobels fysikpris för att upptäcka "Higgs Bosom" när det inte kunde testas på mer än en maskin och en dator?

Genom att aktivt stämpla alla som ifrågasätter normen som "konspiratoriker" och "foliehattar" stigmatiserar man effektivt sanningen om världen. Det är otroligt lätt att få folk att rätta in sig i ledet. Men DU som inte gör det - GRATTIS. Världen behöver dig. Vi blir fler och fler för varje dag och läste du så här långt har ett embryo planterats även i dig, även om du tror det eller inte.
Citera
2021-09-30, 17:12
  #237
Medlem
TupolevTu-144s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mryang
En utmärkt fråga som är mer eller mindre omöjlig att besvara. Inte för att det inte finns något, utan för att svaret är så "befängt" och "långsökt" för den invaggade hjärnan att det helt enkelt inte går att ta till sig för de 99,9%-en. Ingalunda gör jag ett försök. Inte för att övertyga dig, för det går inte, men för att ge sanningen en chans, detta må vara ett embryo.

KORT SVAR: Negativ Energimanipulering. (Förklaring på vad det är: Tänk dig skadeglädje, sätt dig in i en situation där skadeglädjen verkligen gjort dig glad. Detta är negativ energi - du har dock inte manipulerat den, men när det inträffade "fick" du energi.

För många tusen år sedan besattes jorden av Draco Reptilians - en extremt rovdjursliknande art med hög teknisk och mental förmåga - långt långt bortom vår egen. De var här före Lemuria, Atlantis och och vår nuvarande civilisation och kontrollerade helt eller delvis dessa och kanske fler.

Lemurians var mentalt utvecklade och Draco Reptilians hade svårt att kontrollera dessa. Lemuria existerade därför i flera tusen år, opåverkade av psykiska aggressioner från Dracos.

Atlantis klarade sig sämre mot psykiska attacker från Draco Reptilians och samhället slutade i någon form av implosion av ett större energivapen som ödelade större delen av befolkningen. Målet är absolut kontroll varför detta inte var optimalt för Dracos.

Vårt nuvarande samhälle har varit betydligt lättare att kontrollera därför att de i huvudsak uppfann tre saker som verkligen genomsyrat vårt samhälle på ett mycket mer fundamentalt sätt än hos Lemuria och Atlantis.

1. De fick oss att tro att DÖDEN ÄR SLUTGILTIG och att själen ej existerar. Vi lever därför i rädslan av att dö och detta har propagerat sig i nästan alla delar av vårt samhälle.

2. De införde RELIGION och den katolska kyrkan har varit dominant i att infektera våra sinnen i att tro att vi måste be till Gud, Jesus förlåter oss om du betalar/biktar dina synder, häda ej osv.

3. Införandet av PENGAR var dock det mest lyckade draget. Genom existensen av pengar har de lyckats att införa en illusion i vår verklighet som vi spenderar all tid och tankemöda på att jaga.

Successivt har de lett oss in i den negativa världen och sakta men säkert fått oss att åsidosätta sunt förnuft och naturlig kunskap till förmån för utbildningsväsendet och media.

ALLA BASTIONER AV SAMHÄLLET är infekterat av deras negativa energi.

4. UTBILDNING är konstruerat för att få oss att arbeta.
5. MATEN är designad för att hålla oss kvar i den negativa energin
6. SJUKVÅRDEN är designad för att hålla oss sjuka så länge som möjligt.
7. MEDIA kontrollerar "sanningen" och vad vi ska fokusera på.
8. UNDERHÅLLNING appellerar till vår negativa del av hjärnan såsom sport, vålds-/skräckfilm och musik som låter likadant och locka oss att köpa saker.

Den negativa energin människor producerar är för Draco Reptilians vad skadeglädje är för vissa människor men betydligt starkare. Den starkaste negativa energin produceras av barn som utsöndrar en extremt hög nivå av Adrenachrome när de försätts i situationer som mer eller mindre är SAW med ett sexuellt fokus, dvs, man torterar dem extremt långsamt med sexuella lekar som slutar med att de dödas och sedan äts upp inför publik. Detta pågår under Vatikanen, som är centrum för DRACOS. (Queen Elisabeth är modern av alla Dracos på planeten och en del av hennes "lekar" skrämde slag på Meghan Markle, anledningen till varför de flydde.)

Tyvärr kommer inte DRACO REPTILIANS överleva kommande "ASCENSION EVENT" (se min andra tråd) varför vaccinet mer eller mindre kan ses som deras avskedspresent.

Även den lågt självtänkande individen har för länge sedan insett att vaccinet är ett skapat program, avsett att förgöra oss människor. Ja, sanningen är brutal, världen är brutal men det finns inga andra sätt att presentera det. Ni har fått den mjuka versionen.

BEVIS?

Beviset finns inom varje individ som frigör sina tankar från media och akademisk kultur och som ställer frågor som "de" inte svarar på:

a) Varför är våldsfilm tillåtet, ej erotik?
b) Varför är vi mer rädda för "ovaccinerade" än alkoholister, terrorister och våldtäktsmän?
c) Varför sjunker kunskaperna i skolan gradvis?
d) Vart tar alla miljoner människor vägen som rapporteras försvunna varje år?
e) Hur kommer det sig att vi spenderar mer på vapen än utbildning, trots avsaknaden av fiender?
f) Varför tillåts "FLAT EARTH" frodas på sociala medier, men ej de som vill prata vaccinets bieffekter?
g) Varför krävs det 16000 personer att drifta USA's ambassad i Baghdad?
h) Varför är det så starka krafter som försöker tysta ner naturlig gratis medicin?
i) Varför är inte politiker intresserade av folkets bästa längre?
j) Varför pumpar media bilden Nordkorea som militär supermakt med kärnvapen när de i nästa andetag knappt har vare sig el eller Internet och en befolkning i ständig hunger?
k) Varför är den mediala täckningen av La Palma vulkanen nästan obefintlig trots att den snart kommer att påverka luftrummet över hela Europa?
l) Varför känner ingen till att solen inte är den huvudsakliga källan till värme på jorden?
m) Hur kommer det sig att en soldat som reser till ett annat land, 1000 mil bort, dödar någon och sedan åker hem igen ses som en Hjälte och frihetskämpe?
n) Hur kommer det sig att vi kan föda 70 miljarder boskapsdjur/kreatur, men 30 miljoner människor har ej mat?
o) Varför tror alla att Afrikaner inte har någon odlingsbar förmåga när de har dubbelt så mycket agral land som USA? Varför är de fortfarande hungriga? Saknar de spadar?
p) Hur kommer det sig att människor fortfarande tror att Joe Biden och Kamala Harris vann fair and square när bland annat Kamala Harris hade 3,4% demokratiskt stöd i primärvalet och sedermera hoppade av och Joe Biden fick mer support av svarta röstande i valet 2020 än Barack Obama?
q) Varför har politiker basunerat att vi har miljömässig domedag i 20 år, men de har ännu inte kommit överens om vilken typ av laddkontakt till våra smarta enheter vi ska ha? Snarare - varje ny enhet av Iphone och galaxy som presenteras blir svårare och svårare att reparera?
r) Hur kommer det sig att hela världen unisont verkar vara överens om vaccinet, men kan inte komma överens om så enkla saker som att låta två banker kunna göra en överföring på en Lördag?
s) Hur fick Barack Obama fredspriset när han ökade den militära narvaron i Pakistan, Afghanistan, Syria, Iraq och Yemen, bland andra?
t) Hur kunde man få Nobels fysikpris för att upptäcka "Higgs Bosom" när det inte kunde testas på mer än en maskin och en dator?

Genom att aktivt stämpla alla som ifrågasätter normen som "konspiratoriker" och "foliehattar" stigmatiserar man effektivt sanningen om världen. Det är otroligt lätt att få folk att rätta in sig i ledet. Men DU som inte gör det - GRATTIS. Världen behöver dig. Vi blir fler och fler för varje dag och läste du så här långt har ett embryo planterats även i dig, även om du tror det eller inte.

Vilket fint inlägg! Blir nyfiken var du fått dina insikter och visdomar ifrån. Men det är kanske där ”inre kunskap” kommer in i bilden?
Tack!
Citera
2021-10-03, 17:47
  #238
Medlem
itwasfrees avatar
Snart kanske vi få reda på vad Boris Johnson har för planer. Det är dags för partikongress i Manchester.
Nedan följer ytterligare ett exempel på hur samma politik skall införas i flera länder. Jämför vad Boris och svetsaren säger... Undrar när folk skall börja fatta?

https://www.standard.co.uk/news/uk/g...r-b958502.html

Citat:
Boris Johnson has said the Government is ready to take “big, bold decisions” to rebuild the country after the ravages of Covid.
As Conservatives gathered in Manchester for the start of the party’s annual conference, the Prime Minister promised “decisive action” on jobs, crime and health and social care.
We didn’t go through Covid to go back to how things were before – to the status quo ante. Build back better means we want things to change and improve as we recover,” he said in a statement.



Statsministerns jultal, 20 december 2020
https://www.regeringen.se/tal/2020/1...ofvens-jultal/

Citat:
I år har brister i hur vårt land är organiserat blivit tydliga. Vi skall inte tillbaka dit.
Efter krisen ska vi istället bygga Sverige starkare, bättre.
Citera
2021-10-13, 12:57
  #239
Medlem
yidarmy123s avatar
Dyslexi

’increasingly governments Will be seen as public-service centers that are evaluated on their abilities to deliver the expanded service in the most efficient way.

Ultimately, it is the ability of Governments to adapt that Will determine their survival.’’

Klaus Schwab, ’’fourth industrial revolution’’
sida 58 i e-boken.

Snälla, ni som inte förstår, bara läs den meningen högt för er själva tio gånger och utvärdera sen vad det är han faktiskt skriver. Av WEF:s ordförande som nästintill alla världens ledare har allierat sig med - det är inte vilken man som helst.

Det här är ingen konspiration. En globalt centraliserad elit som styr våra landgränser som ’public-service centers kommer bli verklighet - oavsett vad ni försöker inbilla er.

Den är redan här men det tar tid för världens nationer att ställa om så klart, det kommer krävas en ekonomisk kris som får ’Den stora depressionen’ att framstå som ingenting’ som inom några år till slut indirekt tvingar alla länder att haka på.

Investera och läs på om RippleNet (XRP) och skillnaden mellan dem och övriga kryptovalutor. Enligt mig så är allt vi kan göra som små obetydliga människor bara att försöka kapitalisera på undergången genom den enda realistiska lösningen - med all modern krigsteknologi och alla secret societies i åtanke.
__________________
Senast redigerad av yidarmy123 2021-10-13 kl. 13:11. Anledning: Dyslexi
Citera
2021-10-13, 16:47
  #240
Medlem
yidarmy123s avatar
Glömde

Citat:
Ursprungligen postat av yidarmy123
’increasingly governments Will be seen as public-service centers that are evaluated on their abilities to deliver the expanded service in the most efficient way.

Ultimately, it is the ability of Governments to adapt that Will determine their survival.’’

Klaus Schwab, ’’fourth industrial revolution’’
sida 58 i e-boken.

Snälla, ni som inte förstår, bara läs den meningen högt för er själva tio gånger och utvärdera sen vad det är han faktiskt skriver. Av WEF:s ordförande som nästintill alla världens ledare har allierat sig med - det är inte vilken man som helst.

Det här är ingen konspiration. En globalt centraliserad elit som styr våra landgränser som ’public-service centers kommer bli verklighet - oavsett vad ni försöker inbilla er.

Den är redan här men det tar tid för världens nationer att ställa om så klart, det kommer krävas en ekonomisk kris som får ’Den stora depressionen’ att framstå som ingenting’ som inom några år till slut indirekt tvingar alla länder att haka på.

Investera och läs på om RippleNet (XRP) och skillnaden mellan dem och övriga kryptovalutor. Enligt mig så är allt vi kan göra som små obetydliga människor bara att försöka kapitalisera på undergången genom den enda realistiska lösningen - med all modern krigsteknologi och alla secret societies i åtanke.

Jag glömde nämna att WEF är i maskopi med CCP så den globala agendan är en del av en gemensam maktkonstellation - det återstår dock att se om lejonen och tigrarna kan samarbeta ute på savannen - när WEF:s mål har blivit vår nya världsordning.

’Made in China’.

Det är så sinnessjukt när man tänker på det så man häpnar. Vi har alltså själva byggt upp en kommunistisk diktatur genom billiga investeringar, naiv liberalism och kortsiktig girighet.

Och nu låter gasellerna från väst ge rovdjuren fria tyglar att bygga upp ett helt nytt ekonomiskt system.

’On demand-economy’. Likt hur Uber och Airbnb fungerar.

Dalian, People’s Republic of China, 11 September 2015:
“We are transitioning from getting the goods and services we want from a company to getting them from peer-to-peer platforms,” he said. “This is culminating in a new model for organizing economic activity.”

’’Our investment has been pouring into these startups, trying to disrupt every traditional business model they could and bring it into the on-demand economy.

* The on-demand, peer-to-peer economy is burgeoning and leading to profound changes in society.’’

Sen har vi ’On demand-liquity’ som ska digitalisera och globalisera hela det finansiella systemet. The federal reserve är också ombord.

Fed Reserve Adopts ISO 20022 Format for Payments That Ripple Is Compliant With

https://u.today/fed-reserve-adopts-i...liant-with?amp

According to a*press release that came out on Monday, the U.S. Federal Reserve spread the word that all Fed banks are going to implement the ISO 20022 system for*Fedwire Funds Service (FFS).

This new format of messaging allows for the enhancement of real-time payments both at home and cross-border. Besides, it will enable banks and other institutions to implement measures against money laundering.

I Shaping the Future of Cross-Border Payments
The world is converging on a new global standard—ISO 20022, the de facto global data standard for modern payments.
-
Det är därför ni ska investera i Ripple (XRP) som är den enda kryptovalutan som har anslutit till ISO20022 likt traditionella banker som Bank of America och Bank of Quatar mfl.

Jag försöker bara sammanfatta en liten bråkdel av den stundande ekonomiska kollapsen som ska möjliggör för The Great reset som närmar sig för varje år.

’’How Evergrande could turn into 'China's Lehman Brothers’’
https://asia.nikkei.com/Spotlight/Ca...ehman-Brothers

US Secretary of State Antony Blinken has given an alarming assessment of the Evergrande fiasco, warning the company's downfall could affect "literally the entire world".

https://www.nzherald.co.nz/world/eve...Y6N46JFCOFZ7E/

Kina bryr sig dock inte om den kinesiska arbetarklassen - så låt er inte luras. De bryr sig bara om världsherravälde - det är därför de kommer klara sig oavsett vad som sker då dem är i maskopi med sionisterna vilket jag redogjort för i mina tidigare inlägg.

Att folk gång på gång genom historien har köpt konceptet med medvetet skapta kriser (covid-19) och sen kommer samma människor som bär huvudansvaret med lösningen (och samtidigt ett helt nytt globalt system) är ingenting nytt. Men likväl är det väldigt effektivt då de flesta människorna är så jävla blåsta så det finns inga ord som rättvist kan beskriva sådan vedervärdig idioti.
__________________
Senast redigerad av yidarmy123 2021-10-13 kl. 17:40. Anledning: Glömde
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in