Citat:
Ursprungligen postat av
SvenPP
Gjort med noll respons från aktuellt universitet.
Behöver inte svara på Vilket universitet om du inte vill.
När jag ansökte ivarjefall till Lunds Universitet från ett annat universitet så gick det alldeles utmärkt att jag tillgodoräkna det med alla mina tidigare poäng och även mina uppsatser.
Så jag fick på en individuell läroplan för att läsa in hela programmet.
Väldigt smidigt för jag kortare ner tiden ganska rejält istället för läsa exakt alltihopa igen, Nackdelen är att du hoppar fram tillbaka mellan olika terminer och olika klasser så att du får vara beredd på att få en hel del nya klasskompisar, till exempel läser man statsekonomi på en kurs och sedan hoppar man vidare till termin 3 och läser en eller två kurser där.
Men jag vet att de skulle upp formellt när jag skulle söka till Lund att de skulle först godkänna mina uppsatser. Jag vet inte vilka Det var som skulle sitta där och granska men jag fick det godkänt i varje fall och sedan fick jag ett formellt brev hem från Lunds universitet att jag behöver inte göra magisteruppsatsen och den terminen för dem hade beslutat att den hade samma " värdighet" som om jag hade skrivit och gjort uppsatsen i Lund.
Som de andra har sagt så går det alldeles utmärkt att kontakta Den ansvariga på universitetet -
programansvarige före det aktuella programmet.
Är det ett seriöst universitet du vill söka till så är det ju väldigt konstigt med tanke på att de får pengar för att de är de som ser till så att du får din examen.
Det kan ju vara krångligt om du hoppar fram och tillbaka mellan olika mindre bra bond-högskolor och sedan tar de bästa universiteten.
Du ska även veta att det betydligt bättre att det står att examen är utfärdad från tex i mitt fall Lunds Universitet än att de hade stått - " bond-hålans högskola".