Citat:
Ursprungligen postat av
bubbsel
För män handlar det inte om att vara snygg, utan om att ha manliga drag. Lång, attityd, status, självförtroende och gärna händig. Det gillar kvinnor.
Förenklad sanning. Det gäller att vara snygg, eller rättare sagt - inte vara ful.
Jag tror män och kvinnor bryr sig lika mycket om utseende när det kommer till val av partner i grunden. Skillnaden tror jag ligger i hur mycket man är villig att kompromissa om detta. Generellt sett vill både män och kvinnor ha en fysiskt attraktiv partner, både för kortvariga sexuella relationer såväl som långvariga samboförhållanden. Däremot kan män (generellt sett) tänka sig att inleda en relation med någon som nödvändigtvis inte möter det fysiska ideal de har. De har förvisso högre krav på utseende, men är också villiga att sänka ribban om det krävs.
Kvinnor och andra sidan har inte lika höga krav på sina partners fysiska attribut men är aldrig villig att kompromissa om dessa preferenser. Med andra ord, om du som man inte möter de krav en kvinna har på utseende kommer du aldrig kunna kompensera dig till ett förhållande med henne. Oavsett kort- eller långvarigt. Charm, personlighet, status eller pengar spelar i det läget ingen roll.