2021-08-21, 07:25
  #37
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av voidvague
Vi pratar om så pass rika personer att de spelar i annan liga. De hade kunnat få vilket medborgarskap som helst.

De spelar under helt annorlunda regler än vi dödliga.
De överlever gott med att vara sk 'statslösa' och behöver egentligen inget beskydd av något särskild nation, de kan tex köpa sig egna söderhavsöar och bygga sig privata 'kungariken' med egna flygplatser o.dyl.
(populärt bland oljemiljardärer och diverse kungligheter och kändisar)
Citera
2021-08-21, 07:25
  #38
Medlem
UndeadNinjas avatar
Här är lite intressant info om hur miljardärerna undviker så mycket skatt som möjligt,

https://www.businessinsider.com/american-billionaires-tax-avoidance-income-wealth-borrow-money-propublica-2021-6?op=1

Sedan så har vi sådana som Bill och Melinda Gates, The Clintons med flera som använder sig av sina stiftelser för att slippa skatt, förklätt som välgörenhet,

https://www.plaintruth.com/the_plain_truth/2011/09/private-family-foundations-charities-or-tax-evasion.html

Man kan ju undra om Bidens skatter kommer att drabba dessa människor? Förmodligen inte, eller?
Citera
2021-08-21, 07:29
  #39
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pestloppan
Befogad fråga! Kan man verkligen göra sig själv "statslös"?

Nej
Citera
2021-08-21, 07:31
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av inspirer
"Väldigt vanligt" att rika avsäger sitt medborgarskap. Kolla bara på Nomad Capitalist på YouTube. USA:s dubbelbeskattningslagar är jobbiga.

Det stämmer. Am skattelagstiftning får svensk lagstiftning att likna paradiset på jorden. Som am medborgare är du alltid skatteskyldig i USA. Det finns givetvis avtal mellan länderna men de är krångliga.
Citera
2021-08-21, 07:36
  #41
Medlem
toblemonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JewBiden
Vad vet dessa som inte vi vet?

Något stort hemskt under uppsegling?

https://www.businessinsider.com/ultrawealthy-us-citizens-are-denouncing-citizenship-in-droves-2021-8?r=US&IR=T
Handlar om skatt. US-medborgare måste ju skatta i USA även om de bor utomlands. Biden planerar stora skattehöjningar. Go figure…
Citera
2021-08-21, 07:36
  #42
Medlem
Am staten kommer lösa det med att du kommer fortsätta vara skattskyldig i USA även om du säger upp till medborgarskap för evigt eller under en period. Det senare använder sig redan vissa stater av.
Citera
2021-08-21, 07:44
  #43
Medlem
Gefundenes Fs avatar
Kan USA stå inför ett paradigmskifte nu när de vita är i minoritet? Sanders blir president och inför mer socialistiskt styre med stöd av en majoritet fattiga spaniards och niggers. Det blir minst som svensk socialdemokrati under 50-talet. Kanske ännu mer socialistiskt men framför allt mycket mer social oro och anarki på gatorna med hög risk för inbördeskrig. Militären tar över det är också en möjlighet.

Är det hur det kommer att gå när de vita förlorar majoriteten som på Haiti att alla vita mördades och de dummare icke vita tar den makt de inte klarar av att administrera men vill behålla den och tar till våld.

USA har varit vitt, stabilt och stått starkt mot kommunismen sedan andra världskriget men försvagas nu, lever med enorma budgetunderskott som betalas med dollar. En världsvaluta som om det förloras sin status crashar USA. Kina tar över och alla måste dansa efter deras pipa.

Den som lever får se, de rika verkar i alla fall dra öronen åt sig.
Citera
2021-08-21, 07:44
  #44
Medlem
Man märker ganska ofta när man vill öppna bankkonto eller göra ekonomiska affärer att även i Europa så måste bankerna fråga specific om man är skattskyldig i USA. Så det sticker ut en hel del att de har sådana regler.

Alla länder skulle tjäna på att man betalar 20% skatt. Varken mer eller mindre och sedan bygga budgetar utifrån det. Skulle slippa mycket skattefusk, flykt och byten av medborgarskap av ekonomiska skäl.

Möjligen skulle folk flytta bort från länder som har korruption och där pengarna inte räcker till det som var tänkt.
__________________
Senast redigerad av idontknowmyself 2021-08-21 kl. 07:51.
Citera
2021-08-21, 07:53
  #45
Medlem
JustZlatans avatar
Låter som liknande skrämselpropaganda som när folk sa att de skulle flytta till Kanada eller Europa om Trump blev president. Vi vet ju hur det gick med det. :lol

Superrika ska beskattas röven av sig. Det är dom skyldiga världen.
Citera
2021-08-21, 07:57
  #46
Medlem
Torsuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JustZlatan
Låter som liknande skrämselpropaganda som när folk sa att de skulle flytta till Kanada eller Europa om Trump blev president. Vi vet ju hur det gick med det. :lol

Superrika ska beskattas röven av sig. Det är dom skyldiga världen.
Du förstår ingenting. De behöver inte flytta någonstans. De flyttar bara sina pengar. Ett musklick bort...
Citera
2021-08-21, 08:14
  #47
Medlem
Var det inte dessa som också skulle lämna USA om Trump fick fortsätta på president posten?.....Eller det kansk bara var superstars o inte super rika som skulle lämna då ?
Citera
2021-08-21, 08:25
  #48
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kirev
Var det inte dessa som också skulle lämna USA om Trump fick fortsätta på president posten?.....Eller det kansk bara var superstars o inte super rika som skulle lämna då ?

De va kändisar. Joel Kinnaman va en av dom, han har bott kvar i USA under hela perioden Trump satt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in