Citat:
Ursprungligen postat av
Mr.tubbs
Intressant alternativ - vad betyder självkalibrerande?
Mina tidigare "bra" våga har visat olika om jag flyttat dom från köksbänken till bordet osv, ibland oxå om jag bara lyfter bort mätpbjektet och ställer tillbaka det..
Gissar du inte upplevt detta med din våg?
Inte lika stor och svårförvarad som den jag tänkte heller..
Självkalibrerande betyder att man Inte behöver kalibrera vågen med kontrollvikter, vilket man behöver göra med jämna mellanrum när det gäller vanliga vågar. När man kalibrera tar man en kalibreringsvikt på t.ex 100g och ställer in vågen på kalibrering. Sen ställer man på vikten och då vet den exakt hur mycket 100g är och kan därmed väga med mer precision.
Har inte upplevt att den väger olika på olika underlag, men ett så hårt underlag som möjligt rekommenderas alltid, så som solitt trä eller marmor/sten. Diskbänkar är ofta väldigt ojämna och wobbliga.