Legendarisk Expessen-murvel med smak för det 50-tal som han själv levt.
På det röda sena 60-tal var han skönt motvalls då han höll kvar vid drömmen om United States of America, Right or Wrong och själv rattade '56 Ford Skyliner som då var så ute som det kunde bli.
Detta när alla svenska medlöpare till hyllade dick tat ort hr Ho Chi Minh gick i demos längs Strandvägen till stöd för mördarna i FNL och under demons (just d; demon som i dämonregissör) följdaktligen också kastade medhavda ägg på slika imperialistriggar som olyckligt fastnat i köerna av fabbro' Blås trafikomläggning för ge prio famnkomlighet till kommarna.
En av få svenska journalister som inte sålde sig till kommunismen, däremot ingen högerman för det. En schysst jobbarkille, med ordets färdighet och blick för det fräna.
Nutid: Så sent som tidiga hösten innan Covid-19 så betraktade vi roat hr B rgl nd när han risslad som nordamerikansk ursprungsbefolkning / Village Ppl artist iförd ljus skinnjacka med multi-många, långa fransar matchat med utställda texas-pants samt stilrätta Tony Lama® boots med snedklack var som besökare på Karlaplans Loppis och tokprutade på särskilt intressant retro gear. Han hade en ung dam i sitt sällskap. Dotter? Mätress? Du läsare som vet får berätta i tråden.
Ingen tycktes känna igen honom och vi stod själva diskret typ två rader peeps bakom Stene och undlät att av slöja oss (ingen slöja, men som i vår avatar i trench och fedora).
e du åxå me i villi dj ppl
Stene, är en stor samlare av 50's memorablia. Han har gjort en del uppköp i stugorna här på Ö-malm. Hoppas han har förberett donera samlingen för hålla den samlad för eftervärlden.
Ofattbart att karln nu inte synes ha en tidigare tråd här. Vi vill absolut minnas det fanns en tråd om honom om än kanske inte i Skvaderforumet.