2021-07-25, 18:02
  #1
Medlem
Alltså om man köper tjänsten...

Jag vet man kan fixa själv med det, men om vi utgår från att jag vill köpa in det som tjänst:

Vad ligger kostnaden på ca?
Citera
2021-07-25, 18:07
  #2
Medlem
Undercoverss avatar
I Sverige? en kommun? eller trädgården din? ...isåfall behöver man veta hur stor tomt du har då det man behöver räkna på är tiden det tar!
Citera
2021-07-25, 18:23
  #3
Medlem
Beror på hur bråttom du har, vad det är för typ av mark och hur stor yta. Är det inte bråttom behöver du verkligen inte köpa in någon tjänst. Täck med markduk under 2-3 år så är det borta. Är det gräsmatta så kan du alternativt se till att kontinuerligt klippa ner det med gräsklipparen.

Enda sättet att trolla bort det på en vecka är nog att schakta bort all jord, 2m djupt över hela området +5m. Men så onödigt och dyrt. Enkelt och billigt att trötta ut växten över några års tid.
__________________
Senast redigerad av GrayPagan 2021-07-25 kl. 18:29.
Citera
2021-07-25, 19:08
  #4
Medlem
Gingers avatar
Tja, en Polack med spade kostar 100 - 200 kr per timme.

Om det är en yta på 100m x 100m så kanske det krävs 2 ST Polacker att gräva runt i det hela. Räkna med att det tar en hel dag (inklusive 140 rökpauser).

Man kanske behöver göra det 2-3 gånger per år för att verkligen ta kål det.

Kanske 3.200 - 9.600 kr enligt denna metod.

Du kan ju även ta ett sprut Cert för 10.000kr och köra roundup på Skiten med ju, men det är ju hemskt för miljön
Citera
2021-07-25, 19:47
  #5
Bannlyst
Man kan klippa ner dem runt 4 gånger på en säsong, då skall den dö (typ att den bränner för mycket energi). Men den kan under tiden skicka utlöpare på tror det var 7-9 meter... Så man får vara beredd och även klippa ner dem även där..

Lycka till.
Citera
2021-07-25, 20:32
  #6
Medlem
bluka94s avatar
Parkslide är en oerhört invasiv art. Den importerades från Japan till Sverige och spreds senare runt om landet.
Den lagrar enorma mängder av energi i sina rötter och kan tränga igenom rör, betongplattor och väggar om det även finns den minsta spricka. Det tar många år att trötta ut den. Ska man gräva upp marken då får man ta rejält med mark (djupt och brett) då det krävs en liten bit av rot (några gram) för att den ska ta sig igen.
Folk har testat med allt; koncentrerad glyfosat, bensin, diesel, täcka över, klippa you name it. Inget verkar bita på den. Det verkar som om växten inte är av denna jord.
Gräver du bort marken så ska allt NOGA förpackas i säckar och täckas med presenning på kärran så inget råkar blåsa bort under transporten. Raka vägen till återvinningstationen under rubriken "Farligt avfall".
Kampen mot parkslide verkar mest kosta nerver.

Kan tipsa om FB gruppen "Död åt Parkslide". Bli medlem så kan du få mer tips och utbyta erfarenheter med folk som också är drabbade.

Lycka till!
Citera
2022-10-03, 19:55
  #7
Medlem
Maackans avatar
Parkslide låter ju som växten man skall smyga och plantera hos sin värsta ovän.
Smyga dit efter mörkrets inbrott och gräva ner ett par exemplar på utspridda ställen på tomten
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in