Citat:
Ursprungligen postat av
Marie-Antoinette
Tjafs om användares olika trovärdighetgrader har det varit sedan någon vecka efter händelsen, vilket har varit och ÄR väldigt, väldigt irriterande och gör att nästan INGEN i hela Sverige vill skriva här!
Det fetade 1:
Det är förhörsledaren som ställer frågor i ett förhör, inte L.
"Vi", som faktiskt INTE har någon agenda, utan bara är intresserade av fallet utifrån ett genuint intresse för kriminalfall, har ansett/fortfarande anser att FUP är ovanligt TUNN, e.g. att det SAKNAS uppgifter om brottet i FUP. Det är våran ÅSIKT, och det gör oss INTE till "troll".
Det fetade 2:
Ja, "vi" vill ha ett motiv, har man inget motiv till ett mord, så brukar man faktiskt vara helt psyksjuk vid tillfället, det finns några mordfall där det förekommit.
Eftersom L har varit gift en 3 ggr tidigare så kan man ju undra varför just E blev offret, därför vill man ju ha lite mer information om just E. Det är inget personligt, både L och E är OBJEKT för oss med ett genuint intresse för kriminalfall, och med lite mer professionellt synsett.
Det fetade 3: Ls försvar har ju redan försökt den vägen, varför tror du att alla Ls psykjournaler ligger med i FUP. Min åsikt om Ls försvar är att det inte var värt ens namnet, extremt dåligt. Sorgligt att skattepengar ska gå till så dåliga advokater, i mitt tycke! Men jag har min egna lilla teori om det......
Det fetade 4: Nej, det gjorde ju nu inte Ls försvar, den s.k. advokaten körde ju på diagnoslinjen.....och ifrågasatte inte alls det endaste delvis sekretessbelagda beviset; filmen!
För mig är Loveangelie mycket trovärdig!
fetade 1+2 : ja ok, jag är som sagt inte så insatt i rättspolitik men skulle bli riktigt förvånad om L inte berättat det för sin advokat iallafall, hon berättade ju att han gjort illa hennes finger så varför skulle hon undanhålla att han riktat en pistol mot henne?
Nu var det endast ängeln jag tror är troll.
Nej jag har inte heller mer att gå på än tunna fupen, hur många av oss med dessa diagnoser funkar, sunt förnuft att kunna sålla bort teorier som säger sig självt är ganska osannolikt och vad som E:s lillebror + E:s ex har skrivit här, vilket självklart kan vara trolleri det med men som JAG tycker är väldigt trovärdiga, precis som du tycker om LoveAngel.
fetade 3: Absolut, men sen måste man ju vara lite realistisk med vad som kan vara sant eller inte istället för att bara svälja allt och tro bara på en av sidorna.
Jag antar att du absolut inte kan se någon sanning i min teori, att :det kunde hänt FÖR 3 år sen, det kunde hänt OM 3 år, kanske ALDRIG?
Att hennes diagnoser, psykiska ohälsa ihop med alkohol är den riktiga "boven?
Sen vad som triggar eller när egentligen inte spelar någon roll, utan stunden gör tjuven?
Du säger ofta att du letar svar, motiv. Men du har helt snöat in dig på att E är boven och att det är han som triggat henne.
Vad jag kan hitta har du endast letat motiv att det måste vara E som triggat henne, inte att det kan vara hennes levande och mående som är motivet?
Du kan inte hålla med om att smutskastningen har blivit lite väl mycket och spårat ut? Åt båda hållen självklart.
Eller är det ok att vissa smutskastar E för att andra smutskastat L?
fetade 4: Som du själv säger att L:s försvar, advokaten var extremt dåligt, du tror inte det var därför "diagnoslinjen" inte gick hem?
Hade advokaten varit bättre kanske hon hade kommit undan lite lindrigare pga sin psykiska ohälsa?
Jag står fast vid att jag TROR att L:s enda chans ifall HD tar upp det igen är att försvaret jobbar på teorin "psykisk ohälsa"