2021-06-24, 17:55
  #12817
Medlem
MisterPlus46s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av davidladde
Det är för fan fredag imorgon,

Måste inte Löfven INNAN måndag fatta beslut om extraval eller nya talmansrundor?
Nöten väntar säkert till söndag/måndag
Citera
2021-06-24, 17:55
  #12818
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnGodForlorare
En undersökning har gjorts:

Bra att folk inte vill ha något val. Det ökar chansen att de ligger på soffan och därmed får vi ett regeringsskifte.
Citera
2021-06-24, 17:59
  #12819
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnGodForlorare
Partier kan också vinna röster på att distansera sig från SD. Detta verkar ha varit en framgångsrik strategi för C som ökat från 8 till 9 %. Att närma sig SD verkar inte ha varit en framgångsrik strategi för L som backat från 5 % till 2,5 %.

Ja för att M och KD hann före L. Nu är den nischen redan fylld så väljarna behöver inte ett tredje borgerligt parti som är SD-vänligt. L måste ha någon USP (Unique Selling Point). C har det; mest marknadsliberalt, mest asylinvandringsvänligt och mest mot SD. Nu när L bytt sida är C det enda valet för borgare som är för fri invandring och mot SD. L har inget som utmärker dem förutom att de är för NATO vilket väljarna är ointresserade av.
Citera
2021-06-24, 18:00
  #12820
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Paris24
Vet inte om du har skärpa nog att se att du enbart handplockar de data som passar din åsikt och ratar resten. Vi andra ser ingen som helst korrelation mellan opinionssiffror och avstånd från SD.

Fast det verkar ju rätt klart att det finns en grupp väljare (typ Genustramsare, Postmodernister, Postkolonialister, Islamister, Batikhäxor, etc) som är rabiata (SD) motståndare. Den gruppen kan man helt klart vinna genom att ta avstånd från (SD).

Frågan är bara hur stor gruppen egentligen är? Gissar själv på kanske 4-8% av väljarkåren och nu konkurrerar (C), (MP) och (V) om den. Dessa flydde nog (L) och orsakade tappet på kanske 1.5%-enheter efter Sabunis kovämndning. Tror dessa väljare kan rädda (MP) kvar eftersom jag inte tror att de uppskattar Annie Lööfs lika rabiata motstånd mot (V) som väljarna nog till stor del sympatiserar med.
Citera
2021-06-24, 18:04
  #12821
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sculker
Ja, därför att C i praktiken förespråkar fri invandring medan SD är de som är mest emot invandring. SD är således det största hotet mot Annie Lööfs lönesänkarstrategi. Hennes primära mål med fri invandring är inte att visa solidaritet med människor på flykt utan riktigt billig arbetskraft som kan driva ner lönerna på svensk arbetsmarknad till ett minimum. Vänsterpartiet förespråkar däremot fortsatt reglerad invandring, precis som alla andra partier.

Mittenparti min fot. Det är det här som är så extremt sjukt. Hur kan kan liberalister och vänsterpartiet komma överens? Någon i den ekvationen är sjukt lurad.
Citera
2021-06-24, 18:06
  #12822
Avslutad
Timmersorteraren verkar oberörd i intervju på TV4, vet han något vi inte vet?
Citera
2021-06-24, 18:06
  #12823
Medlem
EnGodForlorares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Returpapper
Bra att folk inte vill ha något val. Det ökar chansen att de ligger på soffan och därmed får vi ett regeringsskifte.

Sannolikt så. De som är mest intresserade av ett nyval torde vara män på högerkanten, dvs M:s, KD:s, och SD:s väljare. Å andra sidan är kvinnor överlag bättre än män på att rösta och de återfinns på vänsterkanten. Näst efter L torde sossarna ha absolut mest att förlora på ett nyval.
Citera
2021-06-24, 18:08
  #12824
Medlem
Larasofts avatar
Sabuni fikar efter stödröster från SD.
Citera
2021-06-24, 18:14
  #12825
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Ja för att M och KD hann före L. Nu är den nischen redan fylld så väljarna behöver inte ett tredje borgerligt parti som är SD-vänligt. L måste ha någon USP (Unique Selling Point). C har det; mest marknadsliberalt, mest asylinvandringsvänligt och mest mot SD. Nu när L bytt sida är C det enda valet för borgare som är för fri invandring och mot SD. L har inget som utmärker dem förutom att de är för NATO vilket väljarna är ointresserade av.
När L var ett JÖK-parti hade de heller inget som utmärkte dem. Förutom att de alltid intog samma ståndpunkt som C, fast ett par dagar senare.
Citera
2021-06-24, 18:14
  #12826
Medlem
https://www.dn.se/sverige/krismote-i-liberalerna-efter-intern-kritik/

L:s gruppledare Johan Pehrson kommenterade mötet så här:

”Vi diskuterar inte vad som sägs på interna möten. Men det finns en bred enighet i Liberalerna om att blicka framåt och agera konstruktivt för en liberal och borgerlig regering. Det finns goda möjligheter att den här situationen kommer lösa sig i talmansrundor. Vi kommer arbeta konstruktivt för en borgerlig regering, där vi är ett liberalt mittenankare. Vi ser gärna att Centerpartiet ansluter sig.”

DN:s källor bekräftar att Nyamko Sabuni fick tydligt stöd för sin linje av flertalet på partistyrelsemötet.


Socialistludret Anna Starbrink borde lämna partiet och gå med i Socialdemokraterna.
Citera
2021-06-24, 18:16
  #12827
Medlem
Verkar vara stor risk att L kuppar bort Sabuni och går tillbaka till Göken?
Citera
2021-06-24, 18:17
  #12828
Medlem
guldkorns avatar
Katastrofal invandringspolitik.
Totalt förfall i skola och omsorg.
Ett samhälle som präglas av skjutningar, sprängningar samt klan och gängkriminalitet.
Lägg till det en mer eller mindre totalt misskött pandemi.

Och så faller sosseregeringen på något så trivialt som hyressättning i nyproduktion.

Helt osannolikt egentligen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in