Citat:
Ursprungligen postat av
Freebop
LT AVSLÖJAR: Häktade Södertäljeföretagaren medlade i konflikt med skjutne krögaren – precis innan mordet
Den 39-årige krögaren utsattes veckorna innan mordet för påtryckningar om att avsluta en relation han inlett. Minst en förhandling hölls med flera personer inblandade och nu kan LT berätta att den som agerade medlare under förhandlingen var Södertäljeföretagaren som sitter häktad i ekohärvan.
Som LT berättat tidigare vill polisens mordutredare via Ekobrottsmyndigheten veta om det skett några transaktioner mellan den mördade krögaren och den häktade 40-årige Södertäljeföretagaren i ekohärvan.
De båda männen ska ha gjort en hel del affärer ihop och enligt uppgift till LT ska Södertäljeföretagaren ha varit delägare i vissa krogar utan att finnas registrerad på papper.
Agerade medlare
Men det finns fler kopplingar, kan LT berätta.
Krögaren och den kvinna han var tillsammans med hade båda nyligen avslutat varsin relation. Veckorna innan mordet utsattes han för påtryckningar om att bryta med sin nya partner.
Bland annat ska en person ha sökt upp krögaren utanför hans hem och gått till fysiskt angrepp.
Enligt uppgift till LT hölls även en förhandling där flera personer medverkade för att försöka lösa frågan som orsakat konflikt med flera inblandade. Och den 40-årige Södertäljeföretagaren ska ha agerat medlare på mötet – samma person som polisen intresserar sig för angående transaktionerna.
Sitter häktad i annat ärende
Södertäljeföretagaren greps inte långt efteråt misstänkt för grov näringspenningtvätt tillsammans med tre mäklare och en revisor – alla fem sitter alltjämt häktade.
Mordet på den 39-årige krögaren skedde när Södertäljeföretagaren nyss blivit häktad.
Hett spår av flera
Relationen med kvinnan är ett av polisens heta spår i mordutredningen. Ytterligare ett är en affär som gått snett. Och det finns fler spår, som i vissa fall går ihop och inte gör saken lättare för polisens utredare.
– Jag överdriver inte om jag säger att det kommit in 5-6 trovärdiga motivbilder, vi går igenom alla, säger en polis med god insyn i ärendet.
Någon misstänkt mördare finns inte, säger han.
– Men minst lika viktigt är att få tag i anstiftaren som mördaren, om det nu inte är samma person.