Citat:
Ursprungligen postat av
Locifer
Min son skrev nationella prov för årskurs 3 nu i vår. Vi frågade honom om hur det hade gått. Han svarade alltid att det var superlätt osv. Men då min son är en slarvig slacker så tänkte vi att han nog hade en massa slarvfel.
Döm om vår förvåning när vi fick de resultaten. I princip alla rätt på allt! Från en kille som inte orkar anstränga sig det minsta.
När hans lärare sa att han var snabbast klar av alla dessutom så kände jag igen mig själv. Jag hade otroligt lätt för mig i skolan och var snabb och lite slarvig.
Ja det låter ju bra. Men jag har liksom gått i stå. Jag är fortfarande sjukt jävla lat. Fastnar på internet när jag borde jobba osv. Jag har aldrig behövt kämpa för något. Nu jobbar jag väl effektivt 2-3 timmar per dag men skriver upp 8 timmar. Så har jag gjort i 20+ år. Men alla är väldigt nöjda med mig och vad jag gör.
Så vad är problemet? Jo, om jag hade kunnat anstränga mig och kämpa så hade jag kunnat nå sjukt mycket längre än vad jag gjort. Jag vill att min son ska nå sin fulla potential och inte fastna i medelmåttighet som jag har gjort. (Debiterar en hel del som konsult i egen firma så det går ingen nöd på mig men jag saknar tyvärr allt vad driv heter...)
Kort sagt. Hur får jag min son att anstränga sig och bli det han har kapacitet till?
Tips, om han nu tex gillar matematik köp kursböckerna åt honom, dvs Ma1c, Ma2c, Ma3c, Ma4c, Ma5 och MaSpets så ska vi se i vilken takt han klarar av dem! Du kan göra samma sak fast i andra ämnen han är intresserad av.