Citat:
Ursprungligen postat av
creepyone
Jo till saken hör att jag vet 2 personer som bor i dom sämre delarna av stan men vi har samma hyresvärd och som jag skrev tidigare så är det den största värden i stan. Så dom äger bostäder över allt typ. Iallafall en av dessa ligger efter med 3 hyror och den andra med 4 men han som låg efter med 4 väntar nu på vräkning om inte soc går in. Andvänder dom lite som referens just för att vi har samma hyresvärd.
Inte för att jag känner mig lung att nu hamna efter med en till altså 2 för mig. Men som sagt kan finnas lite marginal ändå det kommer att lösa sig men det är 4 månader bort som sagt vill verkligen inte bli satt på gatan men jag gör så gott jag kan fram tills dess som jag har skrivit till andra postare i tråden. Och håller fortsatt god dialog med min värd
Nu har jag läst igenom tråden. Alltså, du jämför dig med personer som bor i ghettot och är ännu sämre på att betala hyra än du? Skärpning.
Det vet du säkert redan, men att inte betala hyran är det bästa sättet att bli av med en lägenhet. Hur länge din hyresvärd låter dig ligga efter är helt omöjligt att svara på. Det du ska fundera på är hur du ska komma ikapp med hyran/hyrorna. Börja samla burkar och lägg ut annonser på saker som du ska sälja redan ikväll.
"Chippa in en röding i månan". Snälla, vi är i ekonomiforumet inte drogakuten.