2021-05-22, 03:26
  #37
Medlem
LSS har en 5-gradig eller 7-gradig skala för alla brukare oavsett diagnos, där 1 är nästan självständig och 7 är dregelfabrik. Jag vet dock inte i vilken utsträckning den skalan används. Det kanske bara är en grej för sysselsättningscenter.
Citera
2021-05-25, 19:52
  #38
Medlem
Autism graderas redan enligt tre grader, 1-3. 3 är vad som tidigare kallades infantil autism, och 1 vad som tidigare kallades högfungerande autism.

Denna skala är mycket mera praktisk än tidigare, när det hette infantil autism, autistiskt syndrom, högfungerande autism, aspergers syndrom, atypisk autism och PDD-NOS. Varför? Därför att högfungerande autism, aspergers syndrom, atypisk autism och PDD-NOS var, tja, exakt samma sak. Skillnaden låg i att vid aspergers syndrom fick inga språkförseingar i barndomen förekomma, and that's it. Dessutom kunde "autistiskt syndrom" utvecklas både åt det ena och det andra hållet ju äldre och mera mogen personen ifråga blev. En del med den diagnosen utvecklades till fungerande vuxna människor med jobb, relationer och egen bostad, medan andra hamnade på LSS och daglig verksamhet. Med den nya graderingsskalan är det enklare att skilja mellan de olika gradera.

Källa: idk jag är utbildad inom psykiatri och specialiserad på npf.
Citera
2021-05-26, 05:05
  #39
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Cultura
Er dyrkan av den högra hjärnhalvan förvirrar mig. Ni låter emotionellt drivna ideologer, statister, reformister, idémakare, rationalister, influencers, journalister och manipulativa futurister invalidförklara er för att ni föredrar analys, logik, livserfarenhet och ärlighet.

Ni skapar bokpressarna, radio, tv och internet för att sedan låta fanatiker ta kontroll över informationsflödet för att sprida partiprogram istället för livserfarenhet.

Ert förvirrade "simperi" för den högra hjärnhalvan dyker till och med upp på magnetröntgen där ni försöker tala såsom ni uppfattar dem. Ni lajvar dessa människor för att passa in utan att inse att språket i själva verket tillhör er domän och är ämnat vara förankrat i fakta och ärlighet.

Varför överhuvudtaget låta dem diagnostisera er?

De flesta autister verkar vara för fogliga. Vissa autister här på forumet är paragrafryttare och krymper sig själva eller har låtit andra krympa dem, medan andra autister är extremt frihetsälskande, men de flesta autister accepterar absurt nog att dessa as är de "normala".
Citera
2022-01-20, 13:08
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bengabratenn
Som högfungerande autist(asperger) är jag rätt sur över beslutet att slå ihop diagnoserna och att det nu bara är AST. Jag anser att det måste finnas ytterligare klassificering som följer med diagnosen som är mindre vag än "högfungerande" och "lågfungerande." allt för många klassificeras som högfungerande när de knappt kan hålla sitt liv ihop. Min förslagna klassificering skulle utgå ifrån att jämföra individens självständighet med det normala. De skulle finnas fyra grader:

Grad 4
noll självständighet. självständigheten av en 0-4 åring.

Grad 3
viss självständighet. Klarar en del vardagssysslor men kan inte leva själv och behöver hjälp genom vardagen. självständigheten av en 4-8 åring.

Grad 2
rätt självständig. Klarar en del sysslor, kanske även jobb. Bor med föräldrar, i kollektiv, eller med fru/man(om hen nu lyckas få det, sällsynt) som hjälper till med mycket i vardagen. Självständigheten av en 8-12 åring.

Grad 1
självständig. Klarar jobb, Kanske till och med presterar inom sin karriär. eventuellt behöver något lätt stöd från föräldrar/fru/man/barn men är annars väldigt normal. Har självständigheten av en 12-16 åring.

Jag och många andra "grad 1" autister plågas av att behöva grupperas ihop med människor som Chris Chan när vi egentligen klarar oss väldigt bra i vårt liv och det går bra på vår arbetsplats. Det är alldeles för stor skillnad mellan olika autister för att vi ska grupperas ihop i lågfungerande och högfungerande. Högfungerande kan betyda allt mellan tuggar på tårna framför pokemon och CEO för Tesla, och det är inte okej. Att slå ihop aspergers med autism kan jämföras med att slå ihop kortväxt med dvärgväxt. Det är inte okej.

Vad räknas grav autism i?
Citera
2022-01-23, 08:00
  #41
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashback2022
Vad räknas grav autism i?

Om man ska använda sig av den riktiga graderingsskalan, den som finns i DSM-5, är "grav autism" detsamma som autism nivå 3. Det handlar alltså om personer där det inte längre rör sig om kommunikationssvårigheter, utan snarare en total oförmåga till just ömsesidig kommunikation. Dessa personer är ofta icke-verbala, d.v.s. de kan inte prata, ibland inte heller förstå talat språk. Ofta har de också en betydande intellektuell funktionsnedsättning och andra komorbiditeter, såsom epilepsi, skelögdhet, motorisk klumpighet etc.

https://www.youtube.com/watch?v=j4PTf7LgsIE
https://www.youtube.com/watch?v=qVC7WAZhNlE
Två exempel på autism nivå 3.

Tillägg:
TS graderar enbart efter nivå av självständighet, vilket inte riktigt är vad APA sysslar med. En individ med autism nivå 2, som är mellannivån, kan i vissa fall absolut vara självständig på så vis att han eller hon kan bo ensam, samtidigt som en individ med autism nivå 1 kanske behöver bo på serviceboende. Det är oftast många fler faktorer än just autismen som avgör hur en individ fungerar eller inte fungerar, och graderingarna är ganska flytande. De handlar om graden av autistiska symptom: d.v.s. social oförmåga, repetitiva beteenden, ritualer, inflexibilitet etc.
__________________
Senast redigerad av slemkuk 2022-01-23 kl. 08:05.
Citera
2022-03-19, 08:19
  #42
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rutchbana
Jag har också diagnosen Aspergers, hur visste du det?

De med Aspergers har svårigheter inom det sociala, de har svårt att bilda kontakter och föra sociala dialoger.
Däremot kan man lära sig det sociala om man har Aspergers syndrom, och bli bättre på sociala koder, men detta kan ta evigheter och år.

Dom är inte dumma de som har Aspergers, oftast är dom normal eller högt begåvade. Men att dom ändå har Aspergers syndrom.
För att du skrev att du har Aspbergers i trådstarten.
Citera
2022-04-02, 18:43
  #43
Medlem
backventils avatar
Är det någon annan som känner att personer med AS-diagnos kan ha extremt olika symptom?

Kan se tre "stereotyper" bland de jag känner till (alla är högfungerande, utan stödbehov, vad jag vet):
1. Introvert, lite udda och nervös för saker. Dock normal förståelse för andra och helhetsperspektiv. (verkligt exempel: darrig röst/nervös hela tiden, luktade svett under skolåldern)
2. Extrovert/pratkvarn, men kan säga och göra TOTALT opassande saker (verkligt exempel: spyr(!) som ett sätt att visa missnöje)
3. Högbegåvad och välintegrerad i samhället (inte synbart udda eller så), men utan helhetsperspektiv och kan haka upp sig på långsökta "principsaker" under lång tid. (verkligt exempel: dokumenterar 20-talet personer i ett bostadsområde och gör en 60-sidig uppsats om vad de gör "fel" som lämnas till alla 200+ hushåll... Fortsätter sedan lågintensivt under flera år med skrivelser om vad andra gör "fel")

Dessa är ju väldigt olika. Vad är gemensamma nämnaren som gör att det är en och samma diagnos?
Citera
2022-04-02, 19:08
  #44
Citat:
Ursprungligen postat av backventil
2. Extrovert/pratkvarn, men kan säga och göra TOTALT opassande saker (verkligt exempel: spyr(!) som ett sätt att visa missnöje)

Dessa "extroverta" pratkvarnar brukar vara totalt socialt inkompetenta, riktigt jobbiga typer.
Citera
2022-06-06, 19:23
  #45
Medlem
USA har lagt in Asperger inom ASD, så Asperger är inte längre en diagnos i USA.
Citera
2022-06-06, 19:48
  #46
Medlem
Muppetys avatar
Jag kallar helst min diagnos för asperger syndrom, det finns fortfarande i ICD-10;
http://icd.internetmedicin.se/diagnos/F845

Tyvärr benämns det som utvecklingsstörning;
http://icd.internetmedicin.se/diagno...torningar.html

Jag blev lite sned när min läkare på vårdcentralen skrev i journalen "Ung man med utvecklingsstörning och bor på LSS-hem". Helt taget ur luften, jag har aldrig bott på nått speciellt hem, jag har bott i egen lägenhet sen jag var 19 år.

Min psykiater skriver dock asperger syndrom, men tydligen går det under autismspektrumstörningar.

Den här graderingen av autism, 1, 2, 3 o 4, ingår asperger i dem?
Citera
2022-06-06, 20:40
  #47
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Muppety
Jag kallar helst min diagnos för asperger syndrom, det finns fortfarande i ICD-10;
http://icd.internetmedicin.se/diagnos/F845

Tyvärr benämns det som utvecklingsstörning;
http://icd.internetmedicin.se/diagno...torningar.html

Jag blev lite sned när min läkare på vårdcentralen skrev i journalen "Ung man med utvecklingsstörning och bor på LSS-hem". Helt taget ur luften, jag har aldrig bott på nått speciellt hem, jag har bott i egen lägenhet sen jag var 19 år.

Min psykiater skriver dock asperger syndrom, men tydligen går det under autismspektrumstörningar.

Den här graderingen av autism, 1, 2, 3 o 4, ingår asperger i dem?
Ja, Asperger är den graden av autism som innebär minst mängd funktionsnedsättning. Det är i princip detsamma som högfungerande autism.
Citera
2022-06-07, 16:56
  #48
Medlem
Den enda anledningen att gradera autismen är ju när det gäller att avgöra vilken hjälp man behöver. Därför är det klokare att gradera hjälpbehovet, snarare än att tala om själva autismen som "svår”.

En gradering blir ju längs en skala med två poler (högt och lågt) och autism är mycket mer mångfacetterat. Det är därför man oftast idag talar om ett spektrum. Därför brukar man idag gradera mer utifrån hjälpbehov. Det är både mer praktiskt och mer mätbart, och dessutom mindre stigmatiserande än att kalla själva autismen för ”svår”.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in