Enda att kritisera skulle väl vara att man borde vilat spelare från t ex 18-10 eller 20-11 (eller vad det stod) i andra set. Då kanske inte dippen i tredje hade kommit. Men antar att coachen vet bättre än mig.
Kanske kan de vinna åttondelen men sedan är det kört. Oavsett när de ryker så har de gjort det bra, och det gäller även ”vattenbärarna” till Bella Haak.
Sverige plockade fler poäng än Frankrike, 97-94. Lite synd att man förlorar ändå.
Hellvig var riktigt effektiv i attack och dödade 14/27 bollar (53% dödade bollar) och bara ett misstag på 27 avslut. Siffrorna är absolut världsklass mot en högt rankad motståndare som Frankrike.
Sverige besegrade Tjeckien på bortaplan i Ostrava med 3-2 i set i finalen av Golden League 2024. Inte säker på om det är den senaste matchen som lagen ställdes mot varandra, men det är inte omöjligt. Båda lagen är iaf skapligt intakta sedan dess, och resultatet där kan ses som en indikation på vad vi kan förvänta oss på måndag.
__________________
Senast redigerad av kretinsky7 2026-08-27 kl. 23:39.
Lite bittert att förlora två set med 26–28, hade förtjänat ett 5:e set. Sen känns det fortfarande bittert att Hindgren skulle missa EM, för med ett (bättre) centerspel hade Sverige varit minst ett snäpp vassare.
I de andra grupperna kan man notera att Lettland som var rankade typ 60+ innan turneringen lyckades vinna över Ungern idag, vilket kan komma att kosta Ungern även en VM-plats. Lettland tog även Slovenien till en 5-settare och vann set mot både Polen och Tyskland, men det räcker ändå inte för slutspel. Belgien (som ju Sverige slagit många gånger, senast i träningsmatcher denna sommaren) vinner sin grupp, som ju dock var den överlägset sämsta gruppen. Där lyckades även Portugal gå vidare efter att ha slagit Spanien och Rumänien.