Citat:
Ursprungligen postat av
Kosmio
Haft intro nu två dagar på stor matvaruaffär, har blivit satt på mejeri. Har varuplockat innan inom restaurang och krog, men dessa pallar är extremt mer varor på. Min handledare sitter och trycker på att en stor pall ska max ta en timme. Försöker lokalisera var varorna är då jag inte är van med affären. Lyckas med en pall i nuläget på 70-90 minuter och känner mig nöjd då jag måste leta vart dem ska vara på hyllan. Men handledaren trycker på max 60 minuter. När de blir turister kommer vi ha 15 pall och även hjälpa till på andra ställen.
Tips och tricks, hur ska jag få ett effektivare flöde? Får panik över intro handledaren...
Det där är bara jävla dumheter från handledaren. För det första är du helt ny i butiken och det tar ett tag innan du kommer hitta allt. Sen beror det ju på vad det är för pall, är det en med en miljon olika udda-artiklar på som skall till vitt skilda ställen så kan den ta sin tid. Är det en helpall med socker så tar ju inte den många minuter att köra ut.
Sen, en annan sak, så förväntas ni väl även hjälpa kunder till rätta och det kan stjäla jävligt mycket tid. När jag själv jobbade i butik för hundra år sen så var det grymt att jobba innan öppning, fan vad mycket man fick gjort när inga kunder var där.
Så ge det lite tid och din chef verkar ju ändå fatta att det tar lite tid, och din handledare verkar ju ha IQ badboll.