Citat:
Ursprungligen postat av
Stenballe
Det handlar nog om att man ska ge ett seriöst svar på en fråga, samtidigt som man har en fet kamera och en mikrofon framför ansiktet.
Man vill inte påbörja svaret fel, och det undermedvetna behöver någon sekund på sig för att bestämma sig för svarets inledning.
Man vill dock inte vara tyst under den där sekunden, för då verkar man lite trög...
Första gången jag blev intervjuad hade jag ingen aning om fenomenet, men när jag sedan såg inslaget så insåg jag att jag påbörjade mina svar med mmm.
Mmm, jag förstår den kritiken, men..
Mmm, vi lyckades bra på den punkten...
Mmm, ur mitt perspektiv...
Inte så lyckat.
Just det där med att inleda ett uttalande med att säga "mmmmm" med stigande intonation är något som stör mig oerhört. Jag uppfattar det som en synnerligen dryg härskarteknik. Det är ett sätt att säga "OK, jag godkänner din fråga i nåder, fast jag egentligen har så hög status att jag skulle kunna ignorera dig".