Citat:
Ursprungligen postat av
Cameltotem
Har en liten unge på snart två år och det är en riktigt upplevelse, för det mesta positivt däremot så kan jag bli helt slutkörd under perioder.
Äter och sover bra tack gode gud med hjälp utav 5 minutersmetoden men de jobbiga är ju att de konstant behöver uppmärksamhet. Du kan aldrig göra något själv i några minuter utan att de dras och gnälls.
Raseriutbrott över minsta lilla. Fick inte ha napp. Fick inte kolla på bollen i butiken. Fick inte gå dit man ville etc etc.
Egentiden är princip borta, har några timmar på kvällen.
När blir det lättare? När börjar de bli mer självgående? Kanske vill leka 10 minuter själv i sitt rum etc.
Beror på vad du menar med "enklare" men de blir ju hela tiden mer och mer självständiga. Vår femåring sitter i timmar och pysslar, ritar och gör pärlplattor. Vår 10-åring märker vi knappt av. Han går upp själv på morgnarna och väcker inte oss andra. Det har han väl gjort i 2-3 år åtminstone.
Men jag vet vad du menar. Är skitjobbigt i början. Särskilt om det är första barnet och man inte är förberedd på hur det är.
Vi löste vår förenkling som barnens åldrande gett oss genom att skaffa en jobbig hundvalp så nu har vi tidiga morgnar och sånt igen.
ps. Jag hatar egentligen begreppet "egentid". Nuförtiden när barnen är så pass stora så gillar jag att hänga med dem. Känner även mindre behov av den där egentiden. Dels är det roligare att umgås med äldre barn och dels har väl behovet av "egentid" trubbats av under de här 10 åren jag varit pappa. Sen så har ju det här skjutsandet på träningar börjat också. Och så är det kompisar hit och dit... Är mycket roligare med den här åldern än riktigt små barn.