https://www.dt.se/artikel/fick-bit-a...yra-man-atalas
Han lurades på en köp- och säljsajt och blev så arg att han hotade säljaren med ett besök av ett kriminellt gäng.
Det skulle han inte ha gjort.
Gänget kom, men hem till honom – krävde 600 000 kronor och torterade honom framför hans barn.
– De klippte av en bit av örat. Sen tvingades jag att äta upp det medan de stod och skrattade, berättar mannen i förhör.
Citat:
Stefan ska få böta, säger männen, för att han har använt sig av mc-gängets namn. Eftersom han inte har några pengar liggande på hög, kör de tillbaka honom till huset där Stefan ska få lösa problemet.
Männen följer med in i köket.
I huset finns nu också Stefans barn.
– Jag får sätta mig där och ansöka om lån.
– När jag gör det frågar en av dem hur mycket jag har i årsinkomst. Jag säger vad jag tror, men i köket ligger en utbetalning från Försäkringskassan. På den ser de att jag tjänar lite mer än jag sa, minns Stefan.
För det ska han straffas.
– Då tar en av dem en kniv ur en låda och skär mig i örat.
Men kniven är slö. Så istället hittar de en sax i köket som de klipper av en del av Stefans öra med.
Någon av männen filmar när örat klipps av. De fortsätter filma när Stefan sedan tvingas att äta upp en del av sitt öra.
– Så gör vi, ska en av männen ha sagt och samtidigt nämnt mc-gängets namn.
Det tycker hans medbrottslingar är roligt. Stefan berättar i förhör att han hör dem skratta.
När det här händer är ett av barnen, det yngsta, i köket och hämtar vatten. Stefan försöker torka sitt eget blod, snabbt, för att dölja att han är skadad.
– Jag fick bita i min sons mattebok för att inte skrika när de klippte i mitt öra, berättar han för polisen.
Någon som har mer info? Nämns om "mc-gäng"