Citat:
Ursprungligen postat av
Messial
I år är det 30 år sedan lasermannen John Ausonius började skjuta människor med utländsk bakgrund och utländskt utseende som han inte tyckte passade in i Sverige, påhejad utav Ny demokrati och Sverigedemokraterna och skinnskallar.
År 1991 hade Sverige inte lika mycket människor med utländsk bakgrund som nu, men ändå var den vita rasen i "fara".
30 år senare är Sverige ett mer främlingsfientligt land än år 1991, Sverigedemokraterna får väldigt mycket röster och är Sveriges tredje största politiska parti och främlingsfientligheten flödar på exempelvis I&I. Retoriken mot människor ifrån exempelvis MENA och mot mörkhyade människor påminner om förföljelsen utav judarna under andra världskriget och retoriken mot människor med utländsk bakgrund i exempelvis Ungern.
Kommer Sverige få en ny laserman? Kommer en ny laserman inspireras utav I&I och kanske rent av skriva på Flashback? Anser ni främlingsfientliga människor att människor med utländsk bakgrund skall skjutas? Skall människor med utländsk bakgrund och "fel" hudfärg enligt vissa människor behöva leva i skräck i Sverige?
SVT har förövrigt gjort en dokumentärserie om lasermannen, om månaderna som skakade Sverige.
Vi har ju haft Mangs sen dess. Och historien lär inte sluta upprepa sig.
Lasermannen var för övrigt både invandrare själv och kriminell, så det var ju ett skapligt hyckleri av honom att skjuta på andra invandrare.