17 april 13:18, Mord/dråp, Alvesta
Larm om pågående misshandel mot kvinna, centrum.
En uppringare berättar om en pågående misshandel på Järnvägsgatan där en ensam gärningsman brukar våld mot en kvinna. Polis skickas till platsen för ytterligare informationsinhämtning och för att leta efter gärningsmannen. Väl på plats anträffas kvinnan och kort därefter lokaliseras den misstänkte gärningsmannen till en lägenhet i anslutning till platsen där han också grips. Platsen spärras av i väntan på ytterligare utredningsåtgärder.
Uppdatering: Den misshandlade kvinnan konstateras avliden på plats. Hon är inledningsvis oidentifierad och identifieringsarbete pågår. Polisens kriminaltekniker har tillsammans med utredare från avdelningen för grova brott skickats till platsen. En kriminalteknisk undersökning kommer att genomföras och dörrknackning påbörjas. Mannen som greps är i 35-årsåldern och misstänks inledningsvis för mord.
Så det skedde alltså på öppen gata mitt på ljusan dag?! Hade gm och bo ngn relation? Samhället blir sjukare och sjulare, är ju inte skonad från överfall, förnedringsrån och terrordåd ens i småstäder numera.
__________________
Senast redigerad av sweintoo 2021-04-17 kl. 16:52.
Lögn, de har inte ens gått ut med signalementet då uppgifterna kom in för knappt 15 minuter sedan.
Du bor inte i Alvesta va ? Platsen är Alvesta rövhål nummer ett De senaste knivdåden i Alvesta har ägt rum på den typ 3-500 meter långa vägsträcka som löper längs med järnvägen .
Men slår man ihjäl en kvinna mitt på öppen gata? Kan hon ha fallit efter misshandeln och slagit huvudet i den hårda stenbeläggningen? Konstigt att inte några människor ingrep.
Jo det har betydelse om det är en svensk, nysvensk, eller vad fan som helst. Vi måste kunna se om landet går i rätt riktning på grund av importen.