Citat:
Ursprungligen postat av
midvintermorker
Borgenär här skulle vara hans föräldrar, som alltså ser till att lånet blir betalat i händelse av att TS inte kan. Det finns inget missförstånd, förutom från din sida möjligtvis.
Det är en gåva att vilja hjälpa andra, men det underlättar om man vet vad man pratar om...
Peace
Citat:
Ursprungligen postat av
Duerf
Naturligtvis finns det undantagsfall men förmodligen kommer inte banken vilja ersätta en sambo/fru med en förälder i ett bolån.
Ni har fått bolånet med två inkomster. Själv kan du inte ta över lånen med dina ekonomiska förutsättningar. Det innebär att du bor i en för stor/dyr bostad. Du skulle aldrig blivit beviljad detta bolån utan din sambo/fru till att börja med.
Det är i undantagsfall banker godkänner föräldrar som medlåntagare (och då inte alla banker) och då är det när kunderna är unga, kanske nyutexaminerade och därför inte kan köpa en bostad med sina egna förutsättningar. Då är grundtanken att kunderna skall kunna ta över lånen inom en rimlig tid.
Jag misstänker att Swebank kommer säga att om föräldrarna vill hjälpa till får de belåna sin befintliga bostad och hjälpa dig med de pengarna som kommer därifrån.
En eloge till dig för ett bra och verklighetsförankrat svar.
I den allmänna diskussionen ses det ofta som en rättighet att få låna, och framförallt all få ta med föräldrar eller syskon bara för att ens ekonomi inte räcker till. Verkligheten är, på gott och ont, något mera komplicerad än så.