Citat:
Ursprungligen postat av
Nakkvarr
Vaddå inte "vanligt ordmellanrum"? Här är ditt förslag, copy/pastat från ditt inlägg: 10 000,00. Och mitt, med vanligt mellanslag: 10 000,00.
Anyone care to split the difference?
Här på FB kan man av naturliga skäl bara använda vanligt ordmellanrum, därför är dina copy/pastade exempel identiska. I skrift där man har möjlighet att använda rätt tecken bör man dock inte använda ordmellanrum. Detta för att det 1. riskerar att radbrytas på fel ställe (om numret hamnar nära slutet av en textrad), samt 2. är estetiskt fult. Istället använder man inom typografin hellre en
EM space eller
thin space som ”hårt” ordmellanrum. För att i HTML slippa felaktig radbrytning kan man använda koden
Att jag skrev ”inget av alternativen i trådstarten” kommer sig av att där är ordmellanrum lite överallt, även vid sista kommatecknet. Inget allvarligt fel på ett forum, men det vore fel av mig att peka på ett sådant som ett alternativ jag själv skulle välja.