Citat:
Ursprungligen postat av
JohanSverkersson
Så pengarna till EU går från socialbidrag? Fantastiskt om det vore så, men så är det inte. Vi får båda dåliga sakerna.
Ifall Sverige har mindre pengar så kan givetvis inte Sverige betala för massa nya anhörighetsinvandrare, det är väl den ekonomiska verkligheten som fick sossarna att ta sin "andrum" och inte någon annan typ av verklighet. Det enda som sossarna kan räkna på är väl hur mycket internationell solidaritet de har råd med, vilket givetvis gör de mer realistiska i jämförelse med nissarna på MP.
Citat:
Är du en sån där töntig Accelerationist som alt-right profilen Richard Spencer som röstade på Biden bara för att snabba på USA's självmord, så att han kan bygga nåt bättre från ruinerna.
Det är väl en svår fråga, vill givetvis inte förknippas med Richard Spencer och skulle nog inte gå så långt som att rösta på MP för att accelerera något. Som jag ser det så vore en organiserad strejk fråm arbetande svenskar en mer effektiv metod, organisera en SD-fack likt LO som skyddar svenskarnas intresse, får du en så där 20% av svenskarnas befolkning med dig så skulle det skapa total kaos och politikerna skulle behöva anpassa sig till läget.
Just nu är det bara beräkningar kring vad ekonomin orkar med som kan få sossarna att hålla sig från att öppna upp gränserna, det är ju helt uppenbart. Så ekonomisk sabbotage är nog effektivaste metoden vi har just nu.
Utöver det så finns det även något spirituellt som jag tror sker när ett folk får det sämre materiellt, de blir av med sitt opium (det materiella) och måste vakna, med insikt om sakernas sanna natur. När människor får det sämre så visar de sin sanna natur till högre grad, och de står inför verkligheten som den är. De måste bry sig om varandra mer desto mindre staten kan hjälpa dem, familjer tvingas hålla samman, en sökande efter icke-materiella värden som kulturella band folk har mellan varandra, och även en religion som kan ge ens lidande kontext börjar man då söka tillbaka till.