Citat:
Ursprungligen postat av
theshade
Har du källa på att alkohol i kombination med våld mot huvudet är "extra" farligt? Vad har du för källor på att boxare drack "förr" men inte "nu"?
Vad har du för källor på att handskarna förr "stelnade av vätska" och att detta skulle orsaka mer trauma än idag.
Det låter som skitsnack men jag väntar tålmodigt på dina källor. Vi är ju ändå överens om att upprepat våld mot huvudet alltid har konsekvenser men dessa detaljer är jag nyfiken på.
Behöver du en källa på att man inte ska kröka efter att man har slagit i skallen?
Jaja, du kan väl börja här
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26196270/
Man gick ut och drack förr i tiden efter matcher, och nu pratar jag inte 100 år sen utan bara några årtionden. Mycket har hänt på kort tid.
Gällande handskar så kanske man har behövt boxas lite för att veta något om hur materialet har utvecklat sig. Handskarna är helt enkelt mycket bättre idag än vad dom var förr.
Har inte en källa på detta tyvärr