Citat:
Ursprungligen postat av
ArsKar
Tror inte så många ogillar att ha den lönen.80k. Har du förslag på utbildningar som leder till det då efter ett tag? Tror inte det finns
utbildningar som leder till det eller knappt gör det om vi nu bortser från läkare. Kom gärna med förslag på utbildningar som leder till det om du har något

.
Köra eget låter nice, men man kan inte bara köra eget av inget. Man måste först ha en affärsidé och det är ännu svårare att ha en affärsidé om man nu inte har en utbildning/ inte är kunnig inom något område.
Vet inte vad du har för umgänge eller erfarenhet överlag gällande inkomster som just anställd men där tog jag inte ens i. Känner folk som flera enbart visat framfötterna, varit lojala mot samma företag i över 10 år och framförallt tagit för sig och tjänar 150+ brutto i månaden. En utav de är säljare och den andra har med endast en gymnasieutbildning inom säkerhet lyckats klättra och blivit säkerhetschef på ett väldigt stort företag.
Sen finns de hur många utbildningar som helst som leder till jobb med ~80k eller mer i månaden? Läkare, advokater, programmerare, väg & vattenbyggnad, Företagsekonomi, Riskhantering, System eller statsvetenskap. Som sagt du tänker rätt trångsynt här eller vet bara inte hur det ser ut därute.
Nu handlar det ju självklart också om erfarenhet och ofta är 80k ingen lön du får första månaden men med rätt kompetens och ambition, samt att veta när du bör byta företag och är efterfrågad inom ditt område då är det inte alls svårt att tjäna över 80k.
Är man smart dock vilket affärsområde man än är duktig inom så väljer man att konsulta och starta eget litet AB och tar ut aktieutdelning istället en gång per år. Känner flera som konsulterar inom företagshälsovård, programmerare, rekryterare osv. som om man slår ut det på ett år (månadsvis inkomstlön, aktieutdelning, ofta någon annan passiv inkomst också) enkelt tar ut över 1 miljon per år.
Du borde sikta lite högre eller läsa på lite, kanske är du ung och samtidigt inse att vi bor i Sverige, här pratar man ofta inte löner, många du känner tjänar betydligt mer än du tror är jag ganska övertygad om.