Citat:
Ursprungligen postat av
Yemoja
Skäms för att sitta med sådan självömkan när du på ett fundamentalt sätt har tänkt och agerat fel. Ta det som en lärdom, kännns inte riktigt som att du är där när du tjatar om en bil för 100K.
Man lånar inte för att investera.
Man köper inte bil för 100K när man har högre mål att nå.
Man gnäller inte om att inte ha en familj när det är val man gjort. I slutändan är det ändå så, man kämpar inte hårt nog och anser livet är orättvist.
Om nu ett hus ligger högst på listan så agerar man som om det är prio ☝️ utgifter minimeras.. det är väldigt enkelt egentligen.
Helt och hållet riktigt.
Livet är inte skyldig dig något överhuvudtaget!
Jag har gått från att vara helt utslagen och psykiskt sjuk till att nästan dra in en miljon på lönearbete om året. Det är efter insikten att allt jag vill ha, måste jag jobba för. Dygnet har 24a timmar för fan. Det är enkelt att jobba 16 timmar iallafall. Ibland har jag 96 timmars veckor.
Den där "100k"-bilen kan du pynta på någon månad om du bara sköter dig.
Vad ska du göra med all fritid om du inte har familj?