Citat:
Ursprungligen postat av shimmer
ett råd är att inte lyssna på alla hobbyekonomer som tror dom vet allt och är världsmästare i aktiehandel på diverse forum..

.
ett råd är att lära dig grundläggande teknisk analys, hur man tolkar en graf, olika formationer, räknar ut stödpunkter osv. detta hade iaf jag väldig nytta av i fredags när raset började. det finns även olika datorprogram som man kan ha till visst stöd.
ett annat tips är att kolla upp aktien i fråga noga, historik, framtida potential osv.. man bör helst ha en bra magkänsla och (viktigast) kunskap om en aktie innan man kastar in köpordern.
Tycker att det finns hyffsat mycket aktiekunskap på FB. Jag får i alla fall känslan av att ALLA är ekonomer, eller blivande.
Kul att du nämner teknisk analys, är det inte så att det är hobbyekonomer som använder teknisk analys, medan "riktiga" ekonomer använder fundamental analys?
Men håller med dig att man bör ju läsa på lite innan man ger sig in om man räknar med att vinna på aktierna.