Citat:
Ursprungligen postat av
PulladSork
Det var i "Renées brygga" i TV4, som sändes på onsdagen, som förra S-ledaren Mona Sahlin fick tala ut om sitt liv.
Bland annat berättade hon om en påstådd händelse i Stockholms tunnelbana, där en invandrare ska ha skyddat henne från två personer ur Nordiska motståndsrörelsen.
– Plötsligt kommer det in två nazister. Jag känner igen dem från Nordiska motståndsrörelsen. De sätter sig framför mig och bara blänger. Jag tyckte det var väldigt obehagligt, och ingen gjorde nåt, säger hon i programmet.
– Sen känner jag att någon sätter sig bredvid mig och lägger armen om mig. Jag tänker gud, är de tre stycken? Men då är det en mörkhyad kille. Han tittar på nazisterna och säger: "Ey, leker ni arga leken? Får jag vara med?" Och alla som hörde det började ju skratta. Nazisterna rubbades ur sin rörelse och så vänder han sig om mot mig: "Du vet, vi i orten, vi glömmer inte." Sen gick han. Jag satt kvar och tårarna rann.
https://www.friatider.se/mona-sahlin-morkhyad-hjalte-raddade-mig-fran-nazister
Är det någon som vet mer om denna händelse? Vad är era tankar kring händelsen? Vem var denna räddare i nöden som undsatte Mona Sahlin? Var höll hennes livvakter till tror ni?
Haha, fantasin skenar visst iväg, undrar om de delar de här historierna inom PK-Etablissemanget ? Låter ju som Kawesas påhittade taxi-olycka, där MC-föraren bara körde iväg med knäckt framgaffel eller hur det nu var. Eller tappade bägge hjulen på MCn, och lyckades köra iväg utan hjul ändå? För han smet ju ? Och Viktoria Kawesa fick ligga på sjukhus, jag vet inte hur länge?
Var hon gipsad från topp till tå ?
Eller var det bara en bruten nagel, tro ?
Vilken tur att Mona Sahlin åkte T-Bana så hon kunde ju vara fullständigt trygg, alla som åker T-Bana är ju svenskar. Finns ju inga rasistiska ungrare och polacker där, alla är ju svenskar, eller "svenskar"?
Helt säkert:
- Sverige har aldrig varit tryggare !!!
BTW: Kan hon verkligen vara säker på att invandraren var en han. Det kan ju varit en hen ?
Har hon inte kränkt någon nu och måste be om ursäkt?
Hur vet vi att det är sant, finns det vittnen?
Citat:
Ursprungligen postat av
Lungcancer
Jag kan intyga att detta är sant. Jag är en av nazisterna. Den svarta negern blängde på oss och jag frågade min kompadre om vi inte kan gå hem snart. Han skickade ett sms "kom vi går" och så gick vi. Vi ville inte göra mer skada än vi redan gjort. Bara vi visade oss (jag lyfte på jackan och visade en k-pist smith & wesson) så började tårarna rinna på henne. Vi gick därifrån och när vi kom ut ur vagnen så gick vi bort en bit sen började vi asgarva åt negern. Kul att vi blev med i tidningen, haill segel!
Det är inte sant att nazisterna använde ordet "compadre", det betyder kompis, kompanjon, "kamrat" på spanska hos de sydamerikanska kommunisterna och på tex Kuba. 100 % lögn.