Citat:
Ursprungligen postat av
MrRo
Ja vad hnder hr? Starka varumrken och borde vara oknsligt fr konjunkturen. Men gr bara ner och ner. Man blir sugen p att bottenfiska, men sen sjunker den n mer.
Deras marginaler r under press pga supercykeln i rvaror.
Jag har bottenfiskat men man mste vara beredd p att det kan bli vrre innan det blir bttre och att man mste hlla aktien tills cykeln vnder och deras marginaler frbttras.
Det r inte en aktie att kpa och tro att vinsten ska normaliseras i hst, det kan ta flera r och man mste vara beredd p detta.
Om de fr ihop marginalerna igen, vilket jag tror p, s r aktien kanonfin. Deras frsljningstillvxt tuggar p som vanligt och de vxer organiskt och via frvrv i omrdena med bttre marginal.
Electrolux har fr vrigt exakt samma problematik. De r inkpare av stl vilket marknaden inte gillar. Men detta kan vndas snabbt, rvaror r cykliska.