• 2
  • 3
2021-02-04, 00:40
  #25
Medlem
borojs avatar
Om du inte skulle känna dig säker med 30 miljoner så tror jag du kan glömma att sluta jobba, eller så får du drastiskt minska dina utgifter. Lite förenklat: räkna ut vad dina årsutgifter skulle ligga på om du slutade jobba, och applicera sedan 4% regeln. Sen så behöver du ju inte sluta jobba helt. Vet inte vilken bransch du är i, men finns det möjligheter att successivt gå ner i arbetstid alternativt att frilansa?
Citera
2021-02-04, 00:46
  #26
Medlem
Låter som ett troll eller en idiot.

Har man de pengarna och vill sluta så sluta
Citera
2021-02-04, 18:28
  #27
Medlem
Mitt mål är FIRE vid 40 vilket känns svårt då jag nu vid 30 ”bara” har drygt en miljon på börsen, så i värsta fall får jag jobba till 50 men det är absolut senast, 45 kanske är mest realistiskt.

Jag tänker försöka klara mig på typ 3-4 miljoner som jag tror kommer räcka livet ut eller som minst tills jag får börja ta ut pension, som kommer bli riktigt låg då jag inte lär jobba mer efter 40-50.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in