2021-01-08, 11:24
  #1
Medlem
Knullkungens avatar
https://www.journalisten.se/nyheter/caspar-opitz-blir-ny-medieombudsman

"Caspar Opitz, i dag redaktionschef på Dagens Nyheter, blir ny Allmänhetens Medieombudsman (MO). Han efterträder Ola Sigvardsson som går i pension.

Caspar Opitz tillträder under våren. Han har arbetat på Dagens Nyheter i många år, sedan 2013 som redaktionschef."

Vad tror ni om detta. Blir han en bra MO?
Citera
2021-01-08, 11:37
  #2
Medlem
franges avatar
Han hyllas av självaste Arselberg i artikeln - så denne Caspar är ännu en Expoit tillhörande Det Utvalda Folket, med andra ord?
Citera
2021-01-08, 11:42
  #3
Medlem
Tokfaans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knullkungen
https://www.journalisten.se/nyheter/caspar-opitz-blir-ny-medieombudsman

"Caspar Opitz, i dag redaktionschef på Dagens Nyheter, blir ny Allmänhetens Medieombudsman (MO). Han efterträder Ola Sigvardsson som går i pension.

Caspar Opitz tillträder under våren. Han har arbetat på Dagens Nyheter i många år, sedan 2013 som redaktionschef."

Vad tror ni om detta. Blir han en bra MO?
Passande att han tillträder första april.
Citera
2021-01-08, 15:41
  #4
Medlem
SD hatande DN-aktivist från Dynastin Bonniers blir "Allmänhetens Medieombudsman". - Vem är förvånad? Fel person på ett artificiellt jobb med en artficiell titel.

Caspar Opitz hatar bla A-media och Nyheter Idag. Caspar älskar bara Bonniers och staten. (så länge staten gör som Dynastin vill)

"I en fluffig intervju med svenska journalistförbundets tidning Journalisten försvarade Opitz DN:s agerande och menade att Nyheter Idags avslöjande var ”lögnaktigt” och att det rörde sig om grundlösa anklagelser. Men då journalisten Helge Øgrim gjorde en djupare granskning för norska journalistförbundets tidning – även den kallad Journalisten – ville han inte svara på några frågor alls. I ett mejl till Øgrim skrev han vidare ”Hej igen Helge, du får själv välja om du vill citera anklagelser från en högerpopulistisk hatsajt eller inte”."

https://nyheteridag.se/beskrev-nyheter-idag-som-hatsajt-nu-blir-han-medieombudsman/

Mer olämplig person till det jobbet är svår att finna. I alla fall för allmänheten.
__________________
Senast redigerad av Kulturmarxist 2021-01-08 kl. 15:49.
Citera
2021-01-08, 15:54
  #5
Medlem
Se där.
Ytterligare en vänsteraktivist på pressens egen kontrollfunktion.
Den som skall kontrollera att pressen inte sysslar med övergrepp. Så bra det har fungerat hitintills.
Lite som polisens egenkontroll.
Dessutom har denna individ visat sina färger förr då han aktivt dolde bladingarnas sexattacker på diverse festivaler. Och spottade på den enda tidning som berättade sanningen, nyheter idag. Han har dessutom sagt nyligen att DN frodas och tillströmningen av nya prenumeranter är mycket god och deras ekonomi är starkare nu än på årtionden tidigare. Han verka ha lätt att skarva och ta lätt på sanningen så han passar säkert bra.
Citera
2021-01-10, 09:27
  #6
Medlem
Tsarevitjs avatar
En drömkandidat för DN, SvD, AB, Public Service och Expo. En person fostrad på DN, vars felprogrammerade hjärna är marinerad av liberalt vänsterflum. Det kommer att bli fullständigt lönlöst att anmäla något övertramp från gammelmedias sida. Bättre då att lägga kraft på att försöka vinna valet 2022 för de konservativa krafter, som är de enda som kan rädda detta land.
Citera
2021-09-29, 19:17
  #7
Medlem
...och idag har han presenterat sig på allvar genom att tycka det är ok att ETC kallar Rebecca Uvell för främlingsfientlig. "Det får man tåla om man uttalar sig i migrationsfrågor" tycker han...

https://uvell.se/2021/09/29/jakten-pa-upprattelse/
Citera
2021-09-30, 09:00
  #8
Medlem
Ankdammsmans avatar
Bock, möt trädgårdsmästare.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in