Citat:
Ursprungligen postat av
TupolevTu-144
Hyundai ska föreställa vara den lite mer exklusiva storebrodern inom Hyundai-gruppen. Ändå är det (det något billigare) märket Kia som har den mest generösa nybilsgarantin om 7 år. Att jämföra med hyundais "blygsamma" 5 år. Hur hänger detta ihop?
Nåväl, allt är relativt. Hyundais 5 år i nybilsgaranti är ju faktiskt ganska generöst sett till standard inom branschen. Det är väl bara (som sagt) lillebrorsan Kia som slår det, övriga bilmärken har väl standard 3 år?
Bonusfråga: Låt säga att man köper en Hyundai, är det då klokare att i framtiden låta serva den på kiaverkstad, snarare än dito Hyundai? Eftersom Kia lär ju ha hög standard på delar & servicepersonal, då de inte vill förlora pengar på att lämna generösa nybilsgaranti om 7 år. De har så att säga ett tydligt egenvärde av att utföra service till högsta möjliga kvalitet.
Vad tänker ni kring dessa spörsmål?
Kia har bara garanti till max 15.000 mil, eller 7 år.. det betyder att garantin är borta redan efter tre, fyra, fem år för den som kör mycket.
För pensionärer som bara kör 2000 mil om året räcker ju garantin hela tidsperioden..
Dessutom är kia en skitbil, med dålig komfort och grejer som går sönder ofta och kladd med att få tag på reservdelar.
En bekant till mig som kör en Kia Niro hybrid årsmodell 2018, fick köra utan AC hela sommaren, från maj till mitten på augusti... AC-komponenten från Sydkorea tog tre månader att skicka.. hur är det ens möjligt? - det visste inte verkstaden heller.. de kunde bara kolla i datorn hur leveransstatusen såg ut, någon kontakt med Sydkorea var inte möjligt, hade de aldrig haft och fick de inte ha..
Huyndai är bättre byggd, har högre kvalitet på grejorna och är mer premium.
Dessutom har Hyundai ingen milbegränsning, dvs du har 5 års garanti med fria mil.
Det är betydligt bättre än Kias garanti.