Citat:
Ursprungligen postat av
SkogsSaab
Din första fråga , att bo i liten 2a utan trädgård är inte ett adekvat boende, så sist jag tittade så låg prisbilden för ett radhus eller parhus med min 3 sovrum och 2 badrum på ca 1.5 mille men kan ha ökat sen dess.
Jag har svarat vad jag tycker en bra lön är i sverige, dvs. ca 30 k/mån för någon under 30 och och 40-50 för vuxna.
Så länge man håller sig utanför stockhlm.
Det är du och någon mer som svamlar runt om löner i områden som inte adekvata för frågeställningen Londons löneläge är lika adekvat som en Indisk småstad.
Och som jag skrev med det kostnadsläge som London idag har, måste man tjäna betydligt mer för att leva bra.
Men nöjer man sig med att bo i en skrubb och åka kollektivt så kan man överleva även där.
Radhus i london? Trädgård? 😂🤦🏻♂️
För den miljonen fick han en 70kvm2 på 14 våningen med bokningsbar takterrass och 24/7 concierge. Med gångavstånd till Hyde Park och Paddington station 30m från dörren. - men du menar att det är mer adekvat att bo utanför Sthlm och tjäna 30,000 i månaden 😂😂😂.
Snark. Du är en riktig haverist.
I London bor jag i en 2 bedroom nybyggd takvåning med access till privat tak (360c view) samt balkong. Jag har inga grannar då jag bor på toppen av en commercial building med privat ingång. 3 portar för att nå min lägenhet, så väldigt säkert. ca 2 min till Hammersmith bridge och 15 till Svenska skolan i London och ca 3 min till Latymer Upper som är UKs i särklass bästa skola. Inte mer än £800,000 för lägenheten och läget.
Passiva inkomster som ser över alla levnadskostnader och därav £80k plus om året som disponibelt där jag sparar det mesta i Vanguards S&P500 och krypto.
JAG ANSER INTE ATT MIN LÖN ÄR BRA. Och det gör ingen annan i London heller.
DÄRFÖR
Är en svensk lön på 30-50 inte heller BRA. Speciellt inte då man behöver en smärre förmögenhet för att undvika MENA-våldtäkt i Sverige samt närheten till alla ghetton som gör det extremt osäkert för hela ens familj. Se bara på klockstölderna i Sthlm. Vad är poängen med att tjäna bra och leva ett gott liv om man måste gömma sig?
/C